23 Şubat 2014

Bir Cihan Kafes (Alıntılar)Bu kitabı çok sevdiğimi, alıntıların ne kadar çok olduğunu bu fotoğraf yardımı ile anlatmak istedim sizlere. Şimdi, kitaptan bir kaç alıntı yazarak, bir önceki postumu desteklemek, kitabı okuma konusunda ikilemde kalan varsa bir nebze karar verdirmek amacı ile girişiyorum alıntılara.


Bir insanın yumruğu kadardır kalbi,derler.
Demek ki kalbin kadar insansın.
Avcunun içine düşen kalp kadar merhametin.

Herkesin hikayesi nasıl da benziyor birbirine.Ya da nasıl da tamamlıyor birbirini. Aradan geçen yılların ve yolların bile hiçbir önemi yok. Katbekat medeniyetler sözlerini ve suskunluklarını serpe serpe geçmişler bu coğrafyadan. Tanık olduklarım, peşine düştüklerim, çığlık edip öyküsünü kelimeye döktüklerim... Sonunda beni oradan oraya sürükler oldu. Birinin ömrüne şahit olmaya gör.. Taşa kazımak istersin kimi sözlerini... Ki kalsın, en çok o yaşasın diye...Kibir bir virüs gibidir. Bünyede bekler. Kendine güven, cesaret, güç, dik başlılık hatta tevazu bile içerir en başta. Onun ne vakit kibre dönüştüğünü taşıyan anlayamaz kimi zaman.


Kadın duaları!.. O dualara ne çok gözyaşı karışır. Ve ah, o gözyaşları! "Bir damlanın ağırlığı ne olabilir ki?" diye düşünür insan. Oysa tartıya gelmez ağırlıktadır bazıları...


Yaşı ne olursa olsun, insan her anladığında bir kez daha ağlar. Ağladıktan hemen sonra en güzel suretine bürünür. Yıkanır çünkü. Temizlenmektir ağlamak. Yıkandıkça başladığı yere, masumiyetine döner. Yıkandıkça, ağladıkça, yer açılır yeni iç savaşlara. Nefis ile gönlün büyük meydanında dövüşmeye güç toplar.İnsan kendine daha cesur meydan okur. Ya nefsin ya gönlün, ikisinden birinin mutlaka kaybetmesi gereken bir parça daha vardır zira.Aşkta mesele şu ki... Odönme dolap, adı üzerinde, dönüyor.... Yükseliyor.... Alçalıyor.... Ama sen hep en tepedeki halini anımsıyorsun...


Eğer bir kadın kendi parasını kazanamazsa, mutlaka erkeğin kölesi olur. Sen köle olma kızım. Boyun eğme! Kimsenin sana acımasına izin verme. Hiçbir erkeğin seni boş vaatlerle kandırmasına göz yumma. Erkekler güzel sözler söyler. Kadınlar da güzel söze kanar. Sevilmek ister hepsi. Ama erkekler zayıftır yavrum, kolay konuşurlar. Konuşmak, söz vermek dilden çıkar, uçar gider. Bak baban söylüyor sana bunu. O yüzden benim aslan kızım, sen sen ol, hep güçlü dur. Bileğini bükemesin kimse. Muhtaç olma, olana da açma kalbini,kapını. İşin olsun, aşın olsun. Yavrunu da büyütürsün, memleketini de.


Bilirsiniz değil mi,insan dünyanın en büyük yalancısıdır kendine. İnanmak isteyin yeter ki ; ne bahaneler bulur yürek....


Ama zaman denilen silindir her şeyin üzerinden geçip gidiyor. İnsan kızgınlığı, nefreti unutuyor. Bir tek pişmanlığı unutamıyor. Pişmanlığım benimdir zira. Hür irademle yaptığım seçimlerin neticesidir. Muhakkak ki buna da katlanma sabrı verecektir yaradan...

"Kararında yalnızlık iyidir. Yeni bir güne, yeni bir güneşe hazırlar insanı. Ama ötesi... Ötesinden kork işte! Allah iki şeyi sevmez kızım. Israrlı günahı ve isyanı. Mutsuzlukta bu kadar ısrar edersen bir gün isyan edersin. Bu da ısrarlı günaha girer.. Kalk artık, kaldır başını!"


İnsan, birini hayatından çıkarmaya çalıştığında onu daha mı çok büyütüyordu içinde yoksa?

En büyük acıyı çektiren, acıdan en çok anlayandır hep.Bir yelkenlinin rüzgarda hırpalanan bezi olmaktan yoruldum,yıprandım... Evet, rüzgarı almak, yağmuru, güneşi hissetmek çok güzeldi ama belki de o bezin bağlandığı direk olmak istiyorum artık.


Öyle ya, dünyanın bütün zalimleri kendilerini sevenin üzüntüsüyle beslenir....


Sevgin direğimiz,üzerimize saldığın korku çatımız olmuş meğer. Mutsuzluğumuzdan örülü bir devlet yaratmışsın hepimize. Sen en çok beni severdin ya. En çok beni köle yapmışsın kendine.


"Bilmem ki. Nefsin susarsa ruhun konuşur, derdi Mustafa Hoca. Sen susarsan ruhun harekete geçer, Allah yolunda giden herkes Allah'ın evliyasıdır, derdi. Haklılığını savunmak için anlamayana karşı sen boşuna konuşma. Haklılık bile şahit ister. Savundukça söz verirsin müfteriye. Pür-i pak haklıysan eğer , zaman  zaten şahit duracaktır sana,derdi."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...