10 Şubat 2014

Eğer Yaşarsam

Kitabımız, bir kar yağışı ile okullarının tatil olduğuna sevinen Teddy ve Mia'nın sevinci ile başlıyor. Bu sevince babaları dahil oluyor çünkü kendisi bir öğretmen. Anneleri iş yerini arayıp izin istiyor, ailesi ile birlikte olmak için.

Ailemiz arabalarına atlayıp önce aile dostlarını ziyaret etmeyi planlıyor, daha sonrasında aile yemeği planlıyorlar.


Fakat planlandığı gibi gitmiyor ve feci bir kaza oluyor bir anda.

Sadece 1 saniyede bir ailenin hayatı değişiyor. Mia, gördüklerini ve duyduklarını kendince yorumlamaya çalışıyor. Asfaltta yerde yığılan ölmüş babasını görüyor, annesinin öldüğünü öğreniyor. Teddy'i ararken, birden gördüğü bilek onu şaşırtıyor. Çünkü bu bilek kendisinin.

Mia, çok ağır yaralıdır, fakat ağrı hissetmediğini, kendini kimseye duyuramadığını farkeder. Çünkü, Mia, bedeninin içinde değildir.

Bir helikopter ile hastaneye götürülen Mia, komadadır ve acil ameliyata alınır. Mia, olan biten herşeyi görebiliyor, duyabiliyor, yürüyebiliyor haldedir. Ama bedeni yatakta hareketsiz yatmaktadır.
Bu noktadan sonra , Mia'nın , gerek aile, gerek okul, gerek aşk hayatına dönüşler yaparak dahil oluyoruz.

Mia, 17 yaşında bir çellisttir. Çok başarılıdır çello konusunda. Sevecen, güzel bir ailesi, kendisi gibi müzisyen bir erkek arkadaşı vardır. Kaza olana dek her şey yolundadır. Bu kaza ile ailesini kaybeden Mia, seçim yapmak zorundadır. Ölmek mi yaşamak mı?

Peki siz bu durumda olsanız, hangisini seçerdiniz, ölüm mü yaşamak mı? Peki Mia hangisini seçecek ?

Kitap çok akıcı bir dille yazılmıştı, kitabın sonunda yer alan hikaye içinde hikaye kısmı, kitapta yer alan müziklerin açıklandığı kısımları beğendim. Kitabın devam kitabı var, en yakın zamanda okuyup,yorumlayacağım.Yazar: Gayle Forman
Orjinal Adı: If I Stay
Çeviren: Ayşe Belma Dehni
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Basım: 2013
Kitaba puanım 5 üzerinden 4 oluyor.

2 yorum:

  1. Merhaba,
    Bu kitabı merak ediyordum. Yorumunuzdan sonra okumak istiyorum. Bundan böyle bloğunuzun takipçisiyim. Ben de beklerim bloğuma.
    Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Sevgili Pamuk Şekeri :) Güzel bir kitaptı, dram seviyorsan bir şans vermeni öneririm, eğer okursan yorumunu beklerim mutlaka :) Teşekkür ederim, bende hemen senin bloguna geliyorum, sevgiler :)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...