23 Şubat 2014

Hayal


Günün ikinci kitap yorumu ile blogumdayım :) Aslında bu kitabı ilk çıktığı gün alıp o hafta içerisinde bitirdim fakat yorumu biraz geç kaldı malesef.

Hayal, Ayşe Kulin otobiyografisi. Yani Veda-Umut-Hayat-Hüzün serisinin son zinciri. Hüzün'de kaldığı yerden yani 1984 tarihinden devam ediyoruz Ayşe Kulin'in hayatına.

2 boşanma, 4 erkek evlattan sonra iş hayatına atılan Kulin'i okuyoruz öncelikle. Çalışma hayatına dahil oluşu, iş ortamları, iş arkadaşlarını anlatıyor bize. Sinema ve reklam filmleri çeviriyor, Betül Mardin vasıtası ile birkaç firmada PR olarak çalışıyor. Fakat içinde bir aşk var ve bu aşkı susturamıyor, elbette ki yazma aşkı :)

Yazdıkça, yazdıklarını bastırmak istiyor fakat yayınevi kapıları bir bir suratına kapanıyor. Hüsran üstüne hüsran yaşıyor fakat pes etmiyor. En nihayetinde Yazko'da para ile ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü'yü bastırıyor. Fakat, elbette minik bir hüsran yaşıyor bu kitapta da :)

Daha sonra bir Münir Nurettin otobiyografisi dökülüyor Kulin kaleminden.

Bu kitaptan sonra  çok ses getiren ve ünlendiği Adı:Aylin basılıyor. Ve artık çok daha büyük kitlelere hitap ediyor. Ve artık kitapları bir bir basılıyor.

Kitap, genel hatları ile Ayşe Kulin'in yazarlığını ve kitaplarının basım ve oluşum sürecini anlatıyor, fakat geri planda Ayşe Kulin'in aile, aşk, arkadaşlık, iş konularındaki gelişmelerini okuyoruz.

Bu kitabı eğlenceli olarak kategorilendirebilirim,diğer kitapları ile kıyaslarsam. Mizahi bir dille yazdığı pek çok kısımda eğlendim.

Kitabın kapak, iç kapak, sayfa içi çizimlerini çok beğendim.Hele sayfa içi çizimleri çok eğlendirdi beni :)

Kitabın en en sevdiğim yönü ise, daha önce okuduğum  Ayşe Kulin kitaplarının , konu oluşum, karakter yaratma, basılma aşamalarını yine yazardan okumak oldu. Bu sebepten, tüm kitaplarını tekrar okumak istiyorum.

Ayşe Kulin İzmir Kitap Fuarı 2012'den  Ayşe Kulin İzmir Kitap Fuarı 2013'tenGörüldüğü üzere sıkı bir Ayşe Kulin hayranıyım :) Her sene kitap fuarı imza etkinliklerine katılmaktan zevk alıyorum. Nisan 2014 İzmir Fuarı'nda umarım tekrar görüşmek ve kitap imzalatmak kısmet olur :)

Şunu söylemeden geçemeyeceğim; çok zarif ve kibar bir hanım. Ve yakından çok güzel,bakımlı biri :)


Yazar: Ayşe Kulin
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Baskı Yılı: 2014Kitaba puanım 5 üzerinden 4.

2 yorum:

 1. Ya ben bu kadına bayılıyorum :) Bu seriden bir tek Hayal kaldı, umarım yakın zamanda okurum.

  İlk kitaplarını bastırma aşamaları acayip tanıdık geldi :) Keşke Türkiye'de işler bu kadar zor olmasa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu oku yakın zamanda eline geçerse :)

   Ya ama eskiden bu kadar çok değildi yayınevi, şimdi elinde dosyan ile 2-10 bin tl arası paran varsa bastırma imkanın var malesef :(

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...