16 Şubat 2014

Sen Gittiğinde

Eğer Yaşarsam'ı geçenlerde yorumlamıştım ( Tıkkkkkkkkk )  

Eğer Yaşarsam'ın devam kitabı olan Sen Gittiğinde, Adam'ın gözünden anlatılmış. Yani ilk kitabımızdan farklı olarak bu kitapta, erkek karakterin duygu dünyasını okuyoruz.

Kitap, ilk kitapta kalınan yerden 3 sene sonra başlıyor.Bundan sonrası SPOİLER içerir.

Mia'nın yaşama dönüşü ile, aradan 3 sene geçmiştir. Adam, gezerken şans eseri bir afiş görür. Afişte Mia Hall konseri ve tarihi yazılıdır. Adam olduğu yerde kalakalır,konsere gidip gitmeme ikilemini yaşar.

Afişi gördüğü andan sonra, ilk kitaptaki gibi, geçmiş ve günümüz harmanlanmış bir şekilde veriliyor.

Yani, 3 yıllık süreçte, Adam ve arkadaşlarının grubu çok ünlü bir rock grubu olmuştur, milyonlarca hayranları vardır, albümleri çok satmaktadır. Fakat, Adam mutlu değildir. Hatta, bu kitapta okuduğumuz Adam karakteri, ilk kitaptakinden çok farklı. Umutlarını yitirmiş, mutsuz, karamsar bir Adam var karşımızda.

Mia ise bu 3 yıl içinde iyileşmiş,yaralarını sarmış, müzik okulunu bitirmiş ve turnelere çıkan ünlü bir çellist olmuştur. Oregon'a ise hiç gitmemiştir.

Adam'ın gözünden geçmişe gidiyoruz, şimdiki zamanı okuyoruz,grup içi çekişmelere şahit oluyoruz.

Peki 3 yıl önce Adam ve Mia arasında neler oldu? Mia, Adam'a açıklama bile yapmadan neden terketmiş? Bu ikili nerede karşılaşacak? Geçmişe dönük hesaplaşma, çiftimize neler getirecek?Bu kitapta, duygu yoğunluğu daha fazlaydı. İlk kitapta olduğu gibi bu kitapta da bol bol müzik ve şarkılar vardı. Kimi zaman okurken Adam'dan kimi zaman Mia'dan sıkıldım, yani o an olan olaylardan ötürü :) Ama kitabın sonu güzel bağlanmıştı. Yazarın ilk kitabında olduğu gibi bu kitabında da müzikler, teşekkür kısmı, ve kitabın sonundaki Adam hakkındaki gazete haberi çok güzeldi.

Dram ve aşk türü seven okurlar için tavsiye edebileceğim bir kitap.

Yazar: Gayle Forman
Orjinal Adı: Where She Went
Çevirmen:Müge Kocaman Özçelik
Yayınevi:Pegasus
Baskı Yılı: 2013


Kitaba puanım 5 üzerinden 4 oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...