25 Mart 2014

Kara Kış Beyaz Düş-Fatma ERDEK

Merhabalaarrrr :)

Bugün ilk kitabını bayılarak okuduğum sevgili Fatma Erdek kaleminden çıkan yeni kitabı, Kara Kış Beyaz Düş'ü yorumlayacağım.

Melekler Zamanı kitabı ile tanıdığımız Fatma Hanım'ın basılan 2. romanı Kara Kış Beyaz Düş. Melekler Zamanı'nı okumayan kaldı mı? Peki benim Melekler Zamanı yorumumu okumak ister misiniz? O zaman sizi şöööyle alayım.

Efendim, kitabımızın ana karakteri 26 yaşındaki Zeynep. Zeynep,yeni hakime olmuş bir genç kız. Batıda büyümüş,iyi şartlarda yaşamış,iyi okullarda okumuş,yabancı diller bilen biri. Narman'da hakimelik yaparken bir telefon alıyor. Arayan üvey babası Selim. Zeynep'e annesinin birkaç dakika önce öldüğünü söylüyor ve Selim telefon açıkken  intihar ediyor.

Bu sahneden sonra, Zeynep, adeta bir anı kuşatmasına dahil oluyor. Annesinin Selim ile evlenişi geliyor aklına, Selim'in annesinin hayatına dahil oluşuyla, annesi Ferda'nın adeta gençleşip,hayata dönüşünü hatırlıyor.

  Bundan sonrasında bir parça SPOİLER olabilir,bilginizeeeee :)


Bu okuduklarımızdan sonra Zeynep'in hem dününe hem bugünüe dahil oluyoruz. Hem küçük Zeynep'i okuyoruz hem de hakime olmuş Narman'ın zorlu şartlarında yaşayan Zeynep'i okuyoruz.

Görev yerine ve iş arkadaşlarına çabuk alışıyor Zeynep. Savcı arkadaşı Erdem'in yerine Narman'a geldiğinde onu Yüzbaşı Güven karşılıyor. Güven ile çok iyi anlaşıyor Zeynep.

Çalıştığı adliyedeki yaşlı odacı Hasan'ın bir torunu var, Akgül yani Karkız... Kadersiz, bahtsız bir kız Akgül. Zeynep, Akgül'e kol kanat germek istiyor ve onu evine alıyor. Türlü uğraşlardan sonra. Akgül, Zeynep'i abla biliyor. Fakat Akgül'ün üvey babası var birde, evlerden ırak. Akgül'ü bu sebepten daha da bir bağrına basıyor Zeynep. Çünkü, zamanında üvey babadan çok çektiği için onu çok iyi anlıyor..

Selim ise, Zeynep büyüdükçe saplantılı bir şekilde Zeynep'e aşık oluyor. Hemde nasıl çarpık bir aşk. Annesi Ferda için susuyor Zeynep,hep içine atıyor. Ama bir noktada dayanamıyor ve kaçışı Hakimlik sınavına girip kaçmakta buluyor.

Daha fazla anlatmayacağım okumak isteyenler için spoiler olmasın :)

Kitap dram-aşk türlerinde. Fatma Hanım'ın dili akıcı,sayfalar su gibi akıyor,kitabı elime ikinci alışımda bitirdim. Karakterlere baktığımızda hiç şüphesiz favori karakterim Yüzbaşı pardon Binbaşı Güven oldu . Sonrasında Akgül,masum,günahsız,tertemiz kız. Zeynep'in halası çok destek olan,iyi biriydi. Zeynep'in Narman'daki arkadaşları Erdem ve eşi güzel karakterlerdi.. Üvey baba Selim için diyecek hiçbir şeyim yok. Zeynep'in annesi Ferda içinde yok zira,bir anne böyle olmamalı kızına karşı.

Kitabın redakte işlemi için tebriklerimi sunuyorum Ephesus'a. Kitaplarda yer alan yazım yanlışı,imla hatası vs. hatalar beni çoğunlukla konudan koparır. Bu kitapta belki 1-2 yerde vardı,hatırlamıyorum bile. Son olarak Fatma Hanım'ın yeni kitaplarını bir an önce basmanız dileği ile Ephesus :)

Yazar:Fatma Erdek
Yayınevi:Ephesus Yayınları
Baskı Yılı: 2014


Yine bir Meltem-Yamak dan klasiği olarak biz bu kitabı birlikte okuduk ve yorumladık. Sevgili arkadaşımın yorumu için böyle buyrun. TIKKK

Yamak dan'ın yazarımız ile yaptığı röportaj için TIKKK


Kitaba puanım 5 üzerinden 4 oluyor.

2 yorum:

  1. MERAK ETTİĞİM BİR KİTAP MELEKLER ZAMANINI OKUMUŞTUM.

    YanıtlaSil
  2. Melekler Zamanı'nı okuyup beğendiyseniz bu kitabı da çok seveceksiniz :) Tavsiye ederim :)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...