26 Temmuz 2014

Tesadüfen Aşk- Başak Kızıltan- YORUM

İnsan kime âşık olacağını bilebilir mi? Tümüyle tesadüfte ömür boyunca kimi seveceğimiz! Hatta insan en tutkunu aşkını asıl, sevdiğini sanıp yanıldığını anladıktan sonra yaşayabilir.
"Buselik" adlı ilk kitabıyla okurlarının beğenisini kazanan Başak Kızıltan, yeni romanında, karhamanı Yeşim'le tanıştırıyor okurunu. Bir basketbolcunun sadece maçlarda heyecanlanmadığını da Ayaz'la tanışarak öğrenebilirsiniz.İlk aşkın gerçek olup olmadığına, her sayfayı şaşırarak çevirirken siz karar verin! Çünkü kahramanlarımız Yeşim ve Ayaz pekâlâ siz ve sevgiliniz de olabilir.

Yazarımız Başak Kızıltan, Bilkent Üniversitesi'nde Turizm ve Otel İşletmeciliği okumuştur. Yıllardır eğitim gördüğü alanda çalışmakta ve müthiş manzarasından ilham alarak yeni romanlarını yazdığı Arnavutköy'de yaşamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)


Kitap Yorumu

Tesadüfen Aşk, Başak Kızıltan'ın basılan ikinci romanı. 

Çocukluktan beri aşık olduğu abisi Yiğit'in arkadaşı Cenker'i elde etmeye çalışan Yeşim , Cenker ile nişanlanışıyla bir takım çelişkiler yaşamaya başlıyor. Çok sevdiğini düşündüğü adamla olan ilişkisinde bir şeyler eksiktir. Fakat kararından dönemez çünkü aileler birbiriyle dosttur ve iş ortaklığı yapmaktadırlar.Kitabın diğer anlatıcısı Ayaz ise, Yeşim'i Boston'da ağlarken gördüğü an onun yeşil gözlerine vurulup, aşık olmuştur. Fakat onu nasıl bulacağını bir türlü bilememektedir. Yeşim ise gözlerine değen gri gözleri unutamayacaktır...Acaba, Türkiye'de bir takıma transfer olan Ayaz, nişan atan Yeşim, bu duruma deliren Cenker, ne yapacağını bilemeyen aileler işe dahil olursa ne olur dersiniz?Kitap tam bu zamanlarda okunacak,şeker gibi bir kitap. Dili akıcı. Yeşim ve Ayaz'ın ağzından anlatılan kitap, sizi hem güldürüyor, hem üzüyor.


Yan karakterler Yiğit,Alaz, Gülce çok tatlı karakterlerdi. Sanırım Gülce gibi arıza kadın karakterler kitaplara neşe katıyor :)


Kitapta benim en beğendiğim yer, Yeşim'in Cenker ile yaşadığı kötü anıdan sonra kendini bulması, küllerinden doğması idi. Ve en üzüldüğüm yer ise şüphesiz Ayaz'ın sakatlanışı idi.Kitapta geçen mekan isimleri ve şarkılar çok güzel detaylar bence, ben sevdim :)


Kitabın pek çok yerinde redaksiyon hatası vardı, keşke dikkat edilseydi. Okurken insanın gözüne batıyor malesef :( Kitap için tek olumsuzluk buydu benim açımdan.


Yazar: Başak Kızıltan
Yayınevi: Postiga
Sayfa Sayısı: 352
Basım Yılı: 2014

Kitaba puanım 5 üzerinden 4.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...