23 Ağustos 2014

RKBT. 4.GÜN LENA DİAZ- KÜLLER VE ANILAR "YORUM"

Merhaba, ilk tur kitabım olan Küller ve Anılar kitabını yorumlayacağım bugün :)


Öncelikle kitap,bir seriye ait. Serinin 3. kitabı. Bağımsız da okunabilen Ölüm Oyunları serisine dahil bu kitabın türü,polisiye, gerilim denebilir.


Esasında çok fazla polisiye,gerilim kitaplarına düşkünlüğüm yoktur. Bu kitaba başlarken ya beğenmezsem diye korkuyla başladım ama kitabın son sayfasını okuyup, kapağı kapatınca bu korkumun yersiz olduğunu anladım. Çünkü kitap gerçekten güzeldi :)


Kitap Tanıtımı:

Her mektupla gelen saklı bir ipucu ve her ipucunun arkasına saklanmış korkunç bir gerçek...

Savannah'daki FBI ofisine, kaynağı belli olmayan mektuplar gönderilmektedir. Her birinde farklı bir kurbanın ismi yazan mektuplar, bir çocuk tekerlemesiyle sonlandırılmıştır. Küller küller, hepsi düşüp ölürler...

Kurbanların yardım feryatlarından etkilenen Özel Ajan Tessa James, cinayetleri çözmek için işe koyulur. Danışman olarak da yanına çekici ve akıllı bir genç olan Matt Buchanan verilir. Cinayetlerle birlikte, ardında küllerden başka bir şey bırakmayan kundakçı bir katil de ortaya çıkacaktır. Tessa, ipuçlarının kendisini işaret ettiğini anladığında bir şeyin farkına varır; Eğer geçmişini hatırlayamazsa, bir sonraki kurban o olacaktır.Kitap Yorumu: 

FBI ajanı Tessa James,son 3 senedir sonu hep aynı şekilde biten yani "KÜLLER,KÜLLER HEPSİ DÜŞÜP ÖLÜRLER." cümlesinin bulunduğu mektuplar alır. Mektupları yazan kişi belli değildir. Bu mektupların her biri,farklı bir cinayet işaretidir.

Tessa, sebebini bilmediği bir şekilde bu mektupları ve katilin sırrını çözmeye çalışır. Fakat şefi, Tessa'ya boşa uğraştığını ima eder. Tessa ise bu olaydan  vazgeçecek gibi değildir. Şefi ile bir anlaşma yaparlar, Tessa'nın mektupların sırrını çözmek ve katili bulmak için tam 7 günü vardır. Ve bir de yardımcı vermiştir şefi Tessa'ya.
Kendisinden 6 yaş küçük ve ukala bulduğu Matt Buchanan. Tessa ve Matt beraber çalışmak zorunda kalırlar,anlaşmadan dolayı.

Tessa, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Acaba bu cinayetlerin Tessa ile bir bağlantısı var mıdır? Bu 7 gün içinde, Tessa mektupları yazan kişiyi bulacak mıdır? Geçmişini hatırlayabilecek midir? Kitabın konusu genel hatlarıyla böyle. Özellikle son 100 sayfada gerilim sahnelerinden dolayı kitap oldukça akıcı ve heyecanlı :)

Çeviri çok güzeldi. Kapak da öyle. Yazarın yeni kitabını dört gözle bekliyorum,çünkü yazım dili çok akıcı.

Şefika arkadaşımız, kitabın yazarı Lena Diaz ile güzel bir söyleşi yaptı. Okumak isterseniz buyurun: Lena Diaz Söyleşisi
Yazar:Lena Diaz

Çevirmen:Cem Yurttaş
Yayınevi:Eksik Parça
Sayfa Sayısı: 384
Baskı Yılı: 2014

Kitaba puanım 5 üzerinden 4. Gerilim-polisiye severlere tavsiye edilir :)
NOT: Facebook ve blog çekilişlerimiz devam ediyor. 


1 yorum:

  1. Mimlendin :) http://hayallerimdesakligercekler.blogspot.com/2014/08/kitaplgnzdaki-en-iyi-10-kitap-kapag.html

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...