17 Eylül 2014

RKBT 4. GÜN SADECE SENİ SEVDİĞİMİ SÖYLEMEK İÇİN ARAMIŞTIM- YORUM

Turumuzun son gününden merhabalar :) Bugün kitap yorumu sırası bende.
KİTAP TANITIMI:

"Öpmeye doyamayacağım bir kadınla karşılaşmadım."

Su, tez konusu olarak bir telekız olmayı seçti; tanımadığı erkeklerle 6 ay boyunca telefonla konuştu, onların dertlerini dinledi, yol gösterdi, fantezileriyle onları mutlu etti. Konuştuğu erkeklerin kimisi kendine çok güvenliydi. Ama içlerinden birisi (Mert), hiç konuşmuyor sadece Su'nun sesini dinliyordu…
Birkaç konuşmadan sonra; Mert utangaçlığını yavaş yavaş üstünden atmaya başladı, kendinden bahsediyordu; Su ise kuralları gereği kendisi ve hayatı hakkında hiçbir ipucu vermiyor; tıpkı bir telekız gibi davranıyordu…
Gün geçtikçe Mert, hiç görmediği bu genç kadına tutkuyla bağlandı. Onu görmek, ellerini tutmak, teninde ellerini dolaştırmak, kokusunu hissetmek istiyordu… Ama Su, sadece bir oyunun içindeydi; bu gerçek değildi…
Mert'in son sözü ise şuydu: SADECE SENİ SEVDİĞİMİ SÖYLEMEK İÇİN ARAMIŞTIM…
O günden sonra, Su'ya artık ulaşamaz oldu…
Peki ya kader onlara bir şans daha verse, bu kez sesleri değil; gözleri buluşsa, birbirlerini tanırlar mıydı?

"Aynı gökyüzünü paylaşmadığımızı biliyorsun değil mi?"
"Sana kendi gökyüzümü göstermeyi isterdim."
(Tanıtım Bülteninden)


KİTAP YORUMU:

Sosyoloji bölümünde son sınıf öğrencisi olan Sude'nin bitirme tezi yazması gerekir. Tezini oluşturma sürecinde pek çok kişiyle görüşmesi ve karakter tahlilleri yapması gerekmektedir. Sude, bunun için 6 ay boyunca, evinden, arkadaşlarından uzak kalarak, telekız olmaya karar verir.

Sude, -telekız adı ile Su- 6 ay boyunca pek çok telefon alır. Bunların içinde onu en etkileyeni, sessiz telefonlardır. İlerleyen zamanlarda, gizemli telefonların sahibi Mert, amacının sadece Su ile seviyeli bir şekilde sohbet etmek olduğunu belirtir. Ve bunun üzerine, ikili arasında önlenemez bir telefon trafiği başlar. Su, sadece Mert'in telefonlarına cevap vermeye başlar artık.

Mert ise, yakışıklı mimar gencimiz. Çekingen, sabırlı,aşık, iyi dost.

İkilimiz için her şey yolunda giderken, Mert, bir gün, Sude'yi "Sadece Seni Sevdiğimi Söylemek İçin Aramıştım" diyerek arar. Ve ne olursa bu telefondan sonra olur.

Kitap, genel hatlarıyla bu şekilde. Kitabımızda bir de yan karakterler var :) Hemde kalabalık bir kadro. Hakan, Ceylin, Ela, Deniz, Kaan, Batu, Miray, Pınar. Çatlak bir arkadaş grubu var karşımızda. Hikayeye akıcılık katsa da, kalabalık yan karakterlerden pek hoşlanmıyorum genel anlamda. 


Kapaktan da bahsetmek istiyorum. Kapağı tasarlayan Selenay Kaya'nın ellerine sağlık. Güzel bir tasarım yapmış ve değişik bir kapak olmuş.


Kitabın redaksiyonundan bahsetmemek elde değil. Editoryal açıdan, malesef zayıf. Keşke daha özenli olunsaymış. Umarım redaksiyon ile ilgili hatalar, diğer baskılarda giderilir. 

Güzel bir aşk hikayesi, kalabalık arkadaş grubu okumayı sevenlere, tavsiye edilir.
Yazar: Eda Tuzcalı
Yayıevi: Altın Bilek Yayınları
Sayfa Sayısı: 431
Baskı Yılı: 2014Kitaba puanım 5 üzerinden 4. 


a Rafflecopter giveaway

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...