12 Eylül 2014

RKBT 5.GÜN AŞIK KUŞLAR "YORUM"Merhabalar:) Keyifle okuduğum Aşık Kuşlar kitabını yorumlayacağım bugün :)
Romantik komedi türündeki kitapları okumayı zaten çok severim. Aşık Kuşlar da tam  sevdiğim tarzda, okunduğuna pişman etmeyen, keyifli bir kitaptı.Kitap Tanıtımı:

Ona âşık olmayı öğretmek için sadece iki haftası var...

Şans bu ya, depresyon denizinde boğulmak üzere olan Adam ile hayatını bir türlü yoluna koyamayan, derdi başından aşkın Christine'in tanışması talihsiz bir gecede gerçekleşir: Otuz beşinci yaş günü yaklaşmakta olan Adam intihar etmek için bir köprüye çıkmıştır ve oradan geçen Christine de Adam'ı ikna etmek için çılgın bir teklifte bulunur. İki hafta içinde Adam'a dünyanın yaşamaya değer bir yer olduğunu ve aşkı bulmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayacağını kanıtlayacaktır!

İddialı teklifine rağmen Christine'in büyük korkuları vardır. Başarısız olursa bunun sonuçlarına katlanabilecek midir? Peki ya aşka ve hayata dair bildiği her şeyin bir yalan olduğunu anlarsa ne yapacaktır? Hepsinden öte, bir hayata mal olabilecek bu macerada onu çok daha karanlık soruların beklediğinin farkında mıdır?

"Biraz neşe, biraz keder kokan bir romantik komedi.
İçiniz kıpır kıpır olacak!"
-Marie Claire-

"Cecelia Ahern'in romanları bir kutuda saklanan mücevherler gibi. Kutuyu açtığınız anda ışıltılar gözlerinizi alıyor."
-Adriana Trigiani-

"Modern bir peri masalını andıran bu romanda Cecelia Ahern, karakterleri baştan sona canlı tutan keskin bir zekâya sahip olduğunu kanıtlıyor."
-Hello-
(Tanıtım Bülteninden)


Kitap Yorumu: 

Christine kişisel gelişim kitaplarına kafayı takmış insanlara yardım etmeyi seven bir kadın. Kendine ait bir iş bulma şirketi olsa da şirketine başvuranlara bir nevi psikologluk görevi üstlenmekten geri durmuyor. 
Diğer yandan henüz bir yıllık evli olmasına rağmen evliliğinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun farkında. Üstelik fazlasıyla da mutsuz.

İşte bu mutsuzluk Christine'i geçmişte mutlu anılarının olduğu yerlere sürüklüyor. Böyle anlardan birinde Simon isimli bir adamın intihar etmek üzere olduğunu görüyor. Adamı bu girişimden vazgeçirmek için elinden geleni yapıyor ve tam vazgeçirdiğini zannedip rahatladığı anda adamın tetiği çekmesiyle dünyası alt üst oluyor. 

Bu travmanın üstüne Christine ilk iş kocasını terk ediyor. Ve hayatını düzene koymaya çalışıyor. Ama kocası Barry'nin Christine'in işini kolaylaştırmaya pek niyeti yok.
Christine bu olaydan birkaç hafta sonra köprüden atlamaya niyetli Adam'la karşılaştığında adamı vazgeçirmek için elinden geleni yapıyor çünkü Simon'un intiharına kendinin söylediği yanlış bir şeylerin sebep olduğunu düşünüyor. 

Adam'ı köprüden inmeye razı ettiğinde tutması gereken bir söz veriyor. İki hafta içinde Adam'ı intihar fikrinden vazgeçirmek ve hayatını yoluna koymakta yardım etmek zorunda. Peki sizce hayatı rayından çıkmış kızımız bunu başarabilecek mi? 
Peki ya Simon'a söylediğini düşündüğü o yanlış cümleler? Onları bulabilecek mi?
Daha da önemlisi Christine bu iki haftada imkansızı başarıp aşık olmamayı başaracak mı?

Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası kitapta gizli. 

Çeviri ve yazım dili çok güzeldi, kapak zaten müthiş :) Sadece kitap isminde tereddüt ettim. Onun dışında bir pürüz yok :) Okumak isteyenlere, keyifli okumalar dilerim.Yazar:Cecelia Ahern
Çevirmen:Solina Silahlı
Yayınevi:Pegasus
Sayfa Sayısı: 352
Baskı Yılı: 2014Kitaba puanım 5 üzerinden 4. romantik komedi severlere tavsiye edilir :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...