4 Eylül 2014

RKBT OKUMA ETKİNLİĞİ: BENİ BULUN,ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR- YORUM Tanıtım:
Gerçek Bir Yaşam Öyküsü
1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARET

BENİ BULUN

ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR

2002 yılında kaybolduğumda pek çok kişi bunu fark etmemişti bile. Yirmi bir yaşındaydım; adres sormak için bir markete uğrayan genç bir anne…

On bir sene boyunca kilit altında tutuldum, türlü işkencelere maruz kaldım. Bu, hayatımın halihazırda bildiğiniz kısmı olabilir fakat daha bilmediğiniz çok şey var.

-Michelle Knight-

Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise binlerce kişinin merak ettiği konu şu: O evin içinde neler oldu ve üç kadın akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl buldu?

Michelle Knight, gözler önüne serdiği bu sarsıcı hikâyesiyle suskunlar için bir ses, her yıl kaybolan binlerce çocuk ve genç için güçlü bir sembol oluyor.

"Televizyon programı yaptığım on iki yıl boyunca hiçbir şey beni Michelle Knight ve onun yaşama tutunma hikâyesi kadar etkilemedi."

-Dr. Phil McGraw-

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum: 

Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir kitap.

Kitap, bir otobiyografi. Michelle Knight tarafından kaleme alınmış. Michelle, 11 yıllık esaret öyküsünü kaleme almış bu kitapta.

Öncelikle, Michelle'in çocukluğunu okuyoruz. Michelle, çocukluğundan itibaren şanssız bir kadın. Ailesi tarafından sevgi gösterilmeden büyüyen, istismara uğrayan bir çocuk.


Bir gün tüm bu acılara dayanamıyor ve evden kaçıyor. Sokaklar, bir çocuk için çok tehlikelidir bildiğimiz gibi. Michelle, bir köprünün altında, bir bidonun içinde yaşamını idame ettirmeye çalışıyor uzun bir süre.

Daha sonra eve geri dönmek zorunda kalıyor. Aradan geçen seneler zarfında, aşkı bulduğunu sandığı anda, aslında kandırıldığını ve hamile kaldığını anlıyor. Bebeği, Joey, onu hayata bağlayan en önemli şey oluyor bu süreçten sonra.

Joey, elinden alınıyor Michelle'in. Ve olaylar elbette bitmiyor. Michelle,2002 senesinde, oğlunu görmeye giderken, arkadaşının babası Ariel Castro tarafından hain bir şekilde kaçırılıyor ve tam 11 sene esir ediliyor.


Esir tutulduğu evde türlü işkencelere maruz kalıyor Michelle. Tek dayanağı biricik oğlu Joey. Derken önce 2. daha sonra 3. kızları getiriyor Castro. Ve 3 kadın için esaret 6 Mayıs 2013 tarihinde sona eriyor.

Kitap genel hatlarıyla böyle. Kan dondurucu bir hayat. İnsanlar neler yaşıyorlar, biz nelere üzülüyoruz. Tam olarak bunu sorgulatıyor. Gerçekten kitaptaki karakterlerin haber,video vs. dökümanlarını internette görmesek, kitabın kurgu oluşu üzerinde eminim tartışırdık. Michelle çok güçlü bir kadın. 21 yaşında genç bir kız olarak girdiği evden 32 yaşında bir kadın olarak çıkıyor Michelle. Düşünsenize, hayatınızdan 11 sene yok olmuş. Siz bir bodrum katında kilitlisiniz, ama hayat devam etmiş, herkes yaşamına devam etmiş.

Michelle, Amanda ve Gina için umarm hayat bundan sonra çok daha güzel olsun. Bu kitabı herkese ama özellikle tüm genç kızlara öneriyorum.

Yazar : Michelle Knight, Michelle BurfordYayınevi: Martı YayınlarıBasım Yılı: 2014Sayfa Sayısı: 288


Kitaba puanım 5 üzerinden 5.
2 yorum:

  1. Kitap çok ilgimi çekti. Küçük bebeğime rağmen okumayı kafama koydum. Tabi bunda yorumunuzunda çok etkisi oldu. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba Fatma Hanım, çok teşekkür ederim yorumunuz için. Okursanız yorumunuzu merakla bekliyor olacağım. Sevgiler.

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...