30 Ekim 2014

ÖKSÜZLER TRENİ- CHRİSTİNA BAKER KLİNE- YORUM

Şahane bir kitap okudum. Hala etkisindeyim kesinlikle. Gelin kitabımızı tanıyalım önce, sonra yorumuma bakalım. 


Kitap Tanıtımı:


Bazen içinizdeki çocuk geçmişinizde hapsolur ve siz o çocuğu kurtarmak için tüm umutlara sımsıkı sarılırsınız…

Binlerce çocuk düşünün, ya ailesini hiç tanımamış ya da ailesini kaybetmiş. Kimsesiz çocukları düşünün, gülen gözleriyle size bakan. Tek istedikleri sıcak bir yuvayken, tek umutları ise onları bilinmeyen geleceklerine taşıyan Öksüzler Treni'dir.

1929 yılı Amerika'sında Vivian Daly de o trende yolculuk eden çocuklardan sadece biridir. Küçük yaşta hayatın zorluklarıyla karşılaşan Vivian, bir şekilde kaderine yön vermek zorundadır. Bunu gerçekleştirme gücünü de ona nereden geldiğini hatırlatan aile yadigârı kolyesinde bulacaktır…

On yedi yaşındaki Molly Ayer, son şansını da tüketmek üzere olduğunun farkındadır. Ona bakmakla yükümlü olan aileyle arası iyice açılan Molly'nin tek şansı, kamu hizmeti adına doksan bir yaşındaki yaşlı bir kadının çatı katını temizlemeye bağlıdır. Molly bu işi gönülsüzce yapacak olsa da aslında o yaşlı kadınla ne kadar çok ortak yönleri olduğunu yaşayarak öğrenecek ve geçmişte hapsolan ruhlarını özgür bırakma yollarını onunla birlikte keşfedecektir.

Öksüzler Treni ikinci şansları, beklenmedik dostlukları ve bizi kim olduğumuzu keşfetmekten alıkoyan sırları barındıran muhteşem bir roman.

"Sürükleyici… Bir eve ait olma hissini arayan iki kadının yürek burkan hikâyesi."
-Publishers Weekly-Kitap Yorumu:


Arka kapak yazısının belirttiği gibi, çift zamanlı, çift karakterli bir kitap Öksüzler Treni. Kitap,1929 ile 2011 senelerinde geçiyor.

1929 senesine baktığımızda, anne,baba ve 3 kardeşini yitiren Niahm ile karşı karşıyayız. Bir anda her şeyini yitiren bu küçük kız, kendini Öksüzler Treni'nde bulur.

2011 senesinde ise, koruyucu ailesi ile yaşayan 17 yaşındaki asi Molly karakterini tanıyoruz. Molly'nin babası bir kazada ölmüş ve annesi de psikolojik sorunları olan bir kadın. Molly, bir gün kütüphaneden çaldığı kitap neticesinde kamu hizmeti cezasına mahkum oluyor. Bu cezayı nasıl tamamlayacağını düşünürken, arkadaşı Jack, annesinin yardımcı olarak çalıştığı yaşlı Vivian'ın evinde ona cezasını tamamlama imkanı sağlar.

Molly'nin görevi, 91 yaşındaki Vivian'ın tavan arasındaki kolileri düzenlemek,fazlalıkları atmak ve kamu hizmetini tamamlamaktır. 

İşte, kitap Molly ve Vivian'ı anlatıyor bize. Ama ne anlatış. Trenin durduğu istasyonlar, aileler tarafından seçilmeyi bekleyen kimsesiz çocuklar. seçilemeyip diğer istasyonu bekleyen şanssız çocuklar, kötü davranan koruyucu aileler... 


Kitaba bayıldım tek kelimeyle. Uzun zamandır beklediğim bir kitaptı, gerçekten dram yönü ağır, aşk ve aile öğelerini güzel harmanlayan, umudu son ana kadar kaybettirmeyen bir öykü. 

Az önce bahsettiğim gibi çift zamanlı ilerliyor kitap. Her zaman okumayı sevdiğim bir tarz. Sarah Jio'nun kitaplarından alışkınız bu duruma çoğu kez. Bilirsiniz, illa 2 tarih bir şekilde birleşir. Öksüzler Treni'nde de öyle oldu. İyisi mi siz okuyun bu kitabı :)

Kapak, her zamanki gibi İlknur Muştu ellerinden çıkma. İlknur Muştu hayranlığımı bilmeyen kaldı mı :D Redaksiyon, çeviri her zamanki Arkadya kalitesinde. 

Son söz olarak, kitabı elbette tavsiye ediyorum. Sarah Jio severler, mutlaka sevecektir.Yazar: Christina Baker Kline
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Basım Yılı: 2014


Kitaba puanım 5 üzerinden 5. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...