17 Aralık 2014

RKBT 2.GÜN MEKTUBUNDA DİYORSUN Kİ- KİTAP YORUMU VE ÇEKİLİŞ
Çok güzel bir kitabın turundan merhabalar :)  Bugün yorum sırası bende, gelin kitabımız nasılmış önce kitabımızı tanıyalım.
Kitap Tanıtımı:


Şiirleri yayımlanmış olan yirmi dört yaşındaki genç şair ElspethDunn, İskoçya’nın ufak adalarından biri olan Skye’ındışına hiç çıkmamıştı.
Okyanusun diğer yakasındaki bir üniversite öğrencisi olan DavidGraham’dan aldığı ilk hayran mektubu onu hem utandırmış
hem de sevindirmişti. İkili mektuplaşmaya devam ettikçe arkadaşlıkları yerini sıcacık bir aşka bırakacaktı.

David ambulans şoförü olarak büyük bir heyecanla Batı Cephesi’ne gittiğinde Elspeth’in elinden gelen sadece beklemek ve
onun sağ salim eve dönmesi için dua etmekti.  Kitap Yorumu:

İskoçya Skye adasında yaşayan 24 yaşında, evli bir genç kadın olan Elspeth Dunn, resim yapmayı ve şiir yazmayı çok seven, kendi halinde biridir. Şiirleri kitaplaşan bir şairdir aynı zamanda.

Amerikalı bir hayranından bir gün mektup alır Elspeth. Bu mektup, aldığı ilk hayran mektubudur. Hem mektubun içinde yazılanlar, hem de uzaklarda bir yerlerde, şiirlerini okuyup beğenen birilerinin varlığını bilmek gururunu okşar. 21 yaşındaki David Graham ve Elspeth Dunn,bir mektup arkadaşlığının içinde bulurlar kendilerini.

Bu esnada 1. Dünya Savaşı başlar. Elspeth'in abisi ve eşi savaşa gider.  Zamanla aşka dönüşecek bir mektup arkadaşlığını kim tahmin edebilirdi ki? David ve Elspeth, birbirlerine aşıktırlar artık. Fakat, Elspeth'e bir kötü haber daha gelir, David, cepheye gidecektir.


Kitabımızın 1910'lu zamanlarında bunlar olurken, bir de 1940'lı zamanları var. Orada da, genç bir kadın, genç bir adam, bir aşk ve bir savaş var. Evet, 2 .Dünya Savaşı'nın gölgesinde bir aşk daha yaşanıyor kitapta. O aşkın kahramanları ise, Margaret ve Paul.


Kitap, genel hatlarıyla bu şekilde. Yani 2 farklı zaman dilimi var. Genel olarak Elspeth ile Margaret'ın mektupları gibi görünse de, Paul, David, Finley dayının mektupları var. Kitap, tamamen mektuptan oluşuyor. Bu kesinlikle sizde önyargı oluşturmasın çünkü kitap çook akıcı. Elime 2. alışımda bitirdim. Uykusuz kalmama değdi :)

Yazarın dilini, kitabın çevirisini, özellikle üstüne basarak söylüyorum -hatasız- redaksiyonunu, kapağını çok beğendim. Kitabı, aşk-dram-aile türünü sevenler eminim beğenecektir. Ben romanda biraz Sarah Jio havası sezdim. Bakalım okuyanlar bu düşünceme katılırlar mı?


Son olarak, savaşsız, barış içinde bir dünya dileyerek yorumumu noktalıyorum. Çekilişimize katılmayı unutmayın :)
Yazar: Jessica Brockmole
Çevirmen: Duygu Filiz İlhanlı
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Basım Yılı:2014Kitaba puanım 5 üzerinden 4.


a Rafflecopter giveaway

2 yorum:

 1. Selamlarrr:)
  Bu güzel blog için sana ve bloguna "Dart Ödülü" verdim.
  Bir gelip göz atsan fena olmaz :) http://partofthebook.blogspot.com.tr/2014/10/dart-odulu.html#more
  Sevgiler ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, mutlu oldum :)

   Hemen geliyorum bloguna, sevgiler <3

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...