18 Kasım 2014

DUYGU BİR TÜRK MASALI- IŞIL PARLAKYILDIZ- KİTAP YORUMU

Merhabalarr :)

Bugün yeni bir kitap yorumuyla karşınızdayım. Çıktığı zaman aldığım, devam kitabının çıkacağını duyunca, kitabın çıkmasını bekleyip ilk kitaba öyle başlamaya niyetlendiğim Duygu yorumum sizlerle :)


Kitap Tanıtımı: 

Anne sıcaklığı, baba emniyeti olmayan bir dünyada ayakta kalmaya çalışan kırılganlık abidesiydi Duygu. Üç yoldaşı vardı onu taşıyan. "Develerim" derdi onlara. O develer ki İstanbul'un en arızalı tipleriydi. Her ne kadar bela makinesi olsalar da Duygu için tek bir gerçek vardı;

"Bekir candı, Ali kandı, Sedat aşktı." 

Ve hayat onlar için bir duadan ibaretti. İyiyim…iyiyiz… biz hep iyi oluruz. Güçlü olmayı en zorlu yollarda öğrenmiş dev bir çınardı Sedat. Hayatta yorulmuş, aşktan ?çoktan vazgeçmişti. Yüreğini ördüğü çelik duvarlar arasına saklamış acımasız bir adamdı o. Acılarla ?atılmış düğümlerin arasında filiz verebilir miydi aşk? Meleği şeytana döndürüp, şeytanın ruhunu ele geçirebilir miydi aşk?Kitap Yorumu:

Nereden başlayacağımı bilmiyorum yoruma. 4 kimsesiz insan... Sedat, Ali, Bekir ve Duygu... Hayatta birbirlerinden başka kimseleri yok. Duygu, gencecik bir kız. Babası öldürülmüş,  annesi, babasının ölümüne dayanamayıp intihar etmiş. Duygu'nun ise genç yaşına rağmen başından epey kötü olay geçmiş. Duygu'nun 3 deve ile yolu kesişiyor bir gün. Sedat, Duygu'yu karanlıktan çekip çıkarıyor ve bu süreçten sonra 4 kişi olarak yaşayıp gidiyorlar.

Sedat Kara, yani lakabıyla Sado Sedat, yurtlarda büyümüş, aslında pamuk gibi bir kalbi olan, genç bir adam. Koruyucu, aşık, bir parça öküz.

Ali Aral, Sedat ile ıslahevinde yollarının kesişmesi ile hayatı değişir. Çapkınlık konusunda dünya markası , taam anlamıyla öküz, yontulmamış bir odun. Ama esasen çok iyi biri.

Bekir Tekin, 3 numaralı deve. Yıllarca sevdiği teyze kızı Selma'ya kavuşamamış, içten içe aşk acısı çeken, Sedat'ın sağ kolu. Aile babası, Sedat ve Ali'ye kıyasla daha sakin.

Kitaptaki baş karakterler bu şekilde. Elbette Selma, Senem, Deniz, Aslı, Levent, Dursun, Durmuş ve diğer karakterler de var.

Baştan başlamak gerekirse, Senem karakteri öyle bir can bulmuş ki, al o kızı duvardan duvara sürt kafasını. Cidden tam bir kaltak. Duygu ile olan saç sahnesinde eminim pek çok kişi o kızın saçlarını yolmak istemiştir. :/

Selma, Allahım nasıl tatlı bir kız. Bayıldım çok bilmişliklerine, Duygu ve Aslı'ya aşk konusunda yol gösterişlerine. Ve elbette gebiş hallerine :)

Deniz'in bir pislik yapacağını sezmiştim ama ben yaa, gıcık!

Bekir'e  kız isteme amacıyla Trabzon'a gidişleri harikaydı. Çoook eğlendim o kısımda.

Aslı ve Alim'i okumak için çatlıyorum resmen şuan. İyiki Alim kitabı çıktığında Duygu'yu okumuşum. Her ne kadar Duygu'yu okurken, keşke daha önce okusaymışım desem de, merak katsayım daha da artacaktı eminim.

Kapak ve redakte gayet iyi, arada tek tük yazım hataları var ama çok dikkat dağıtmıyor. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın çünkü gayet akıcı bir kitap. Ve dediğim gibi eee ne olacak şimdi, devam kitabını verin bana diye kalacaksınız bitirince.

Pek çok duyguyu yaşatıyor kitap. Karakter geçmişlerini okurken, üzülüyorsunuz. Aşklarını okurken, o karakterin yerine geçmek istiyorsunuz. Yeri geldiğinde kahkahalarla gülmek istiyorsunuz. Ve elbette, klan halinde yaşanan Şile'deki evde sizde bir koltuğa ilişip, bu çiftlerle yaşamak istiyorsunuz.

Kısaca, tavsiyemdir, okuyun :)Yazar: Işıl Parlakyıldız
Yayınevi: Müptela Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı:672Kitaba puanım 5 üzerinden 52 yorum:

  1. ben kitabı alıcam da içinde uygunsuz şeyler var mı

    YanıtlaSil
  2. ben kitabı alıcam da içinde uygunsuz şeyler var mı

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...