4 Kasım 2014

KUŞLAR ÖTERKEN- EVİE WYLD- YORUMMerhaba :) Bugün, Yabancı Yayınları etiketiyle raflarda yer alan, konu olarak farklı bir kitaptan bahsedeceğim. Farklı deme sebebim, kitabın gizemli havasından kaynaklanıyor. Önce kitap tanıtımına ardından yorumuma bakalım.


Kitap Tanıtımı:

Jake, yağmurun durmaksızın yağdığı, rüzgârın uğuldamasının kesilmediği eski bir çiftlikte köpeği ve koyunlarıyla birlikte yaşamaktadır. Ancak her gece koyunlarından biri saldırıya uğrar. Bunu yapan ormandaki tilkiler midir yoksa gizemli bir yabancı mı? Ayrıca, Jake'in kilometrelerce uzaktan ve yıllarca önceden gelen tekinsiz hikâyesi zamanla gün yüzüne çıkacak mıdır?

Kuşlar Öterken, gizemli geçmişi ve bugünü arasında sıkışıp kalan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Asıl soru ise şu: Jake Whyte'ı kim ya da ne izliyor? Londra'da doğup Avustralya'da büyüyen Evie Wyld, 2013'te Granta tarafından en iyi 20 genç yazar arasında gösterildi. Wyld, ikinci romanı Kuşlar Öterken'le prestijli ödüller kazandı. Aynı zamanda bir kitap tutkunu olan yazarın Londra'da küçük bir kitabevi var.Kitap Yorumu:

Arka kapak yazısında gördüğümüz üzere, ana karakterimiz Jake Whyte. Jake, İngiltere'de yaşayan genç bir kadın. Koyun kırkma işi ile ilgileniyor. Geçmişi sırlarla dolu. Kendisinin tek dostu olan köpeği 'Köpek' ile ve koyunlarıyla hayatını devam ettiriyor.Kitap başlar başlamaz, Jake, ölü bir koyun daha buluyor. Ve hikayemiz, ölü koyunların sırrı ile ilerliyor.

Greg, Clare, Connor, Stuart, Sid, Alan karakterleri de yer alıyor kitapta. Bu kişilere de değiniyor yazar yer yer. 

Otto karakteri var bir de. Kötülüğün ve sapkınlığın temsilcisi. Tanıştıklarında Jake'e iyi gibi görünen ama sonradan kötü yüzünü gösteren biri. Zaten yaralı olan Jake'i daha da yaralayan bir karakter.

Günümüz kısımlarında, ani gelişiyle kimin nesi olduğunu anlamadığımız Lloyd karakterinin de gizemini çözmek okuyucuya düşüyor.

Kitap, çok akıcı. Özellikle Jake'in geçmişini çook çook merak ederek okudum. Hal böyle olunca sayfalar akıp gitti. Ve günümüz-geçmiş tarzında anlatımı çok sevdiğim için kitabı da sevdim. Geçmiş kısımları gerçekten merak uyandırıcı. Özellikle yangın sahnesi ve sonrası çok heyecanlı sahnelerdi. Tüm bu gizemin ve gerilimin gerisinde, hüzünlü bir hayat hikayesi saklı aynı zamanda. Dramatik yönleri de var kurgunun. Bu da duygu çeşitliliği yaratarak, merak öğesi katmış kitaba.


Gizem,gerilim türünde kitaplar seviyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Her sayfada koyunları kimin öldürdüğünü sorgularken, Jake'in geçmişini merak edeceksiniz eminim. 
Orjinal İsim: All the Birds, Singing
Yazar: Evie Wyld
Çevirmen: Arzu Altınanıt
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Basım Yılı: 2014 
Yurtdışı kapaklarından seçmeler:Kitaba puanım 5 üzerinden 4. 

2 yorum:

  1. Farklı ve ilginç bir konusu varmış kitabın. Canım, seni mimledim ben :) Hayalindeki kütüphaneyi anlatacağın bir etkinlik.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sağol canım ilk fırsatta yapacağım :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...