28 Aralık 2014

SAHRA- BURCU DEMET- YORUM
Kitap Tanıtımı:

Umutsuz ve başkalarına çözülmez bağlarla bağlı bir aşk onlarınki…

Mirza ve Sahra, imkânsız ve çok büyük bir aşkın birbirini inkâr eden iki fatihi.

Sevgi yok, aşk yok Sahra'nın dünyasında… Yanılsamalar dünyasındaki, aptalca hayaller onlar sadece. Umutsa… şekil değiştiriyor kalbinde. Beğenilmek yeter ona. Mirza, onun büyüdüğünü görsün, yeter. Onunla birkaç saat… sadece birkaç saat. Başka dileği yok.

Beni sevdiğini düşündüğüm herkesin beni terk ettiği dünyamda, sevilmek istemiyorum ben artık… Hoyrat ellerime her alışımda kırılan, camdan narin bir oyuncak sevgi.

Sevgi, hayatımdan koparılarak çıkarılan insanlar demek benim için, sevgi terk edilişin ilk işareti.

"Seni seviyorum…" söyleyenin vedası bana.

"Başlangıcı, sonu sadece ben olayım. Sadece benim tenime karışsın teni… Sadece benim olsun Sahra'm. Tüm gizemlerini bana açsın, ruhunda girmediğim tek kapalı oda kalmasın istiyorum."

"Artık ilk adımları atıldı geceyi teslim alan dansın…

Çalılıkların arasından çıktım çoktan. Özenli bir çabayla kurulmuş kapanımın tam ortasında Sahra... Kozasından sıyrıldığında kelebeğin güzelliğinin de ötesi olduğunu kefşediyor gözlerim. Bana açılan sayfanın okunmuş olduğu gerçeği ilk defa canımı yakıyor hayatımda."Kitap Yorumu: 

19 yaşında gencecik bir kız. 9 yabancı dili anadili gibi konuşabilen, türlü eğitimlerden geçmiş, hayatta hep kendini korumak zorunda kalmış ve yalnız bir kız. Güzeller güzeli okyanus gözlü  Sahra...

İntikam yeminleri eden genç, yakışıklı bir adam. İyi kalpli biri aslında o. Mirza... Sahra'nın çocukluğundan beri delice aşık olduğu adam.

Olağanüstü güvenlik önlemleri ile korunan Sahra, intikamını almaya kararlı Mirza, anne-babasının asıl ölüm nedenini araştırıp gerçekleri ortaya çıkaran Sahra'nın abisi Levent, hamile bir genç kadın Damla, her şeyin tanığı yüksek bürokrat Haldun, savaş fotoğrafçısı Zal Kohen, ve geçmişin sırları. Bu kahramanları ortak noktada buluşturan sır ne? Bütün kitap bu olayın etkisiyle şekillenmiş. Peki Mirza, intikamını alabilecek mi? Sahra, yıllardır içinde saklayıp büyüttüğü aşkı Mirza'sına kavuşabilecek mi? 


Kitabın büyük bir kısmı, Mirza'nın gözünden olsa da, Sahra'nın gözünden kısımlar da var. Bu yazım tarzı, okumayı sevdiğim bir tarz, her zaman belirttiğim gibi  :)

2. baskının kapağını daha çok sevdiğimi belirtmeliyim. Kapak demişken, dövmenin sırrını, kitap yayınlandığı zamandan beri merak ediyordum. Öğrendim ve mutluyum. Dövmeyi benim kadar merak eden biri daha vardı, evet o kişi -Mirza- ! :) 

Betimlemelerin yoğun olduğu bu kitabı severek okudum. Sadece aşk değil, macera ve gizem öğelerini de içinde barındıran güzel bir ilk roman sunmuş bizlere Burcu Demet.

 Burcu Demet'in, Postiga Yayınları logosu ile çıkacak ikinci kitabı Cambaz'ın ana karakterleri Gecem ve Aktan'ın, Sahra'da 3-5 satır bahsinin geçmesi çok tatlıydı. Merakla bekliyorum kızıl cadının romanını. Sahra'yı hala okumamış olanlara, sırf aşk konulu değil okuduğu kitapta farklı bir soluk arayanlara, dövmeyi merak edenlere öneririm okuyun Sahra'yı :)


Kitabın Yazarı: Burcu Demet
Yayınevi: Postiga
Basım Yılı:2014
Sayfa Sayısı: 568Kitaba puanım 5/4.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...