31 Aralık 2014

TERSYÜZ- AMY HARMON-YORUM
Kitap Tanıtımı:

"Tersyüz bize modern yaşamın unutturduğu duyguları hatırlatıyor. Güzellik sadece yüzeysel olabilir ama bu hikâye ta içinize işleyecek ve uzun süre aklınızdan çıkmayacak."-A Love Affair With Books-

"Zaman zaman sizi neye uğradığınızı şaşırtan bir kitap okursunuz. Bu kitap benim için tam olarak böyleydi. Bugüne kadar okuduğum en güçlü hikâyeydi ve bana inanın, çok çok fazla kitap okuyorum. " - Holly Kelly, Rising kitabının yazarı.-

"Hiçbir Çirkin, Ambrose kadar yakışıklı, hiçbir Güzel de Fern kadar naif olmamıştı! Tersyüz sizi toplum yargılarının ötesine götürerek, yaralı ve genç kalplerin bir attığı bu duygusal hikâyeyle içine çekecek." -Romancekolik-

"Tersyüz, sevginin, arkadaşlığın, kaybetmenin ve hayata dair ikinci bir şansın, duygusal, yürek burkan ama aynı zamanda içinizi ısıtacak, kolay kolay unutamayacağınız öyküsü."
-Tuğçe'nin Kitaplığı-

Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...

Kitap Yorumu: 

2014 senesinin son kitabı Tersyüz oldu. Ve evet, en beğenilenler arasında yerini aldı elbette :)

Kitabımız, Pensilvanya'da Hannah Lake'de geçiyor. Kızıl saçlı,diş telli, gözlüklü, bir genç kız Fern. Pek beğenildiği söylenemez. Tam bir kitap kurdu. Aşk romanları yazıyor, merhametli ve zeki bir kız. En yakın kız arkadaşı Rita. 

Fern'in kuzeni Bailey... Bailey kitabın en güzel şeyi belki de. Müthiş birisin Bailey. Hayat sevgin,enerjin, mutlulukların hepsi çok güzeldi. Bailey, tüm bunlara karşın esasen yirmili yaşlarının başında ölüme mahkum biri, çünkü Duchenne kas distrofisi hastalığı var ve tekerlekli sandalye mahkumu.

Ve Ambrose... 1.90 boylarında, yakışıklı,sporcu. Okulun en yakışıklısı. Kızlar peşinde. Ve elbette Fern, Ambrose'a aşık hem de yıllardır :)

Fern, aşkını gizlice yaşarken, bir kişinin daha Ambrose'a aşkını öğrenir. O kişi Rita'dır. Rita'nın isteği üzerine, Fern, Ambrose'a, Rita'nın imzası ile aşk mektupları yollamaya başlar. 

Derken, 11 Eylül saldırıları olur. Liseden mezun olan Ambrose ve 4 yakın arkadaşı, orduya katılırlar ve Irak'a giderler. İşte bu bazı dengelerin değişmesine sebep olacak bir hareket olur. Çünkü, sadece 1 kişi geri dönebilecektir... Ambrose Young....

Aslında konuyu ancak bu şekilde spoiler vermeden anlatabilirim sanırım. Çünkü çok katmanlı bir roman Tersyüz. İçinde bir çok olayı barındırıyor.

Sadece bir aşk romanı değil Tersyüz.Arkadaşlığın,aile
bağlarının,savaşın,hastalığın,inanmanın,geri dönüşlerin ve ikinci şansların hikayesi.

Kitaba ciddi anlamda bayıldım, ne yazsam az gelecek. Kapak görselinden çeviriye, konudan karakterlere,her şey çok güzeldi.

Fern gibi kadın karakterleri seviyorum. Ne istediğini bilen, aklı başında, masum,saf fakat zeki genç kız. Bailey, dedim ya bayıldım Bailey'e. Ve Ambrose, ikinci şansını değerlendirebilecek mi bakalım, sizler okuyup görün.

Aldığı tüm övgüleri sonuna kadar hakeden, sağlam bir kurguya sahip, çok katmanlı bu kitabı tavsiye ederim, okuyunuz.Kitabın Yazarı: Amy Harmon
Çevirmen: Arzu Altınanıt
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 369

....Fern: Sen daha önce "hiç kimse" oldun mu? Ambrose: Herhangi biri olan herkes başarısız olduğu anda " hiç kimse" olur.
            "Asla sevilmek istediğin biçimde sevilmeyeceğin gerçeğini kabullenmek zor."
              "Eğer acıyı yaşamazsa ellerinden kayıp gitmesin diye iki eliyle sımsıkı tuttuğu mutluluğu tekrar hissetme umudunun değerini bilmezdi."Kitaba puanım elbette 5/5.4 yorum:

 1. uwww başladım okumaya bakalım ben ne diyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunu merakla bekliyorum Filizcim, keyifli okumalar :)

   Sil
 2. Evet, beğeneceğini biliyordum. :D Kesinlikle övgüleri hak ediyor. ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi ama Hilalcim, evet kitaba bayılacağımı söylemiştin :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...