27 Ocak 2015

HAYALLERİN KADAR YAKIN- DONNA VANLİERE- YORUM
Kitap Tanıtımı: 

Yüreğindeki ışığı kaybetmeyenlerin hikâyesi...

1950'lerin Tennessee'si... Kasaba halkı tarafından kız kurusu olarak görülen Ivorie Walker, anne ve babasının ölümlerinin ardından büyük bir yalnızlığa gömülür. Her ne kadar bağımsız görünmeye çalışsa da hayatı boyunca tek başına kalmaktan korkmaktadır.

Bir gün bahçesini mahveden kirli suratlı, sıska bir çocukla karşılaşır ve bu çocuğu bir türlü aklından çıkaramaz. Onu, başkasının bahçesinden bir şeyler çalıp yemeye itecek çaresizliğin nedenini, yaşadığı tepelerde neler çektiğini merak eder. 

Bu çocuk kimdir? Tepelerde ne işi vardır? Nereden gelmiştir? 
Ve en önemlisi, Ivorie onu kurtaracak bir şey yapabilecek midir? Sorularına cevap bulmak için her şeyi göze alan Ivorie, sırların gömülü kalmasını tercih edenlerle dolu kasabasında büyük bir fırtınaya yol açmak üzeredir. Ivorie ve küçük çocuk acaba bu fırtınaya rağmen ayakta kalabilecekler midir? 

"Bir kadının yaralı küçük bir çocuğu kurtarmak için duyduğu sevginin, adanmışlığın ve gösterdiği cesaretin hikâyesi… Donna VanLiere 1950'lerin güneyini, zamanın masumiyeti ve kötülüğü içinde inandırıcı bir şekilde yeniden yaratmış. Çok güzel bir hikâye…" 
-Kathleen Kent-

"Hayallerin Kadar Yakın, hiç alışılmadık bir şekilde birbirlerini kurtaran insanların muhteşem öyküsü. Bu kitapkalbinizi fethedecek."
-Jenna Blum-

"Hem iç acıtıcı hem de kurtarıcı, Hayallerin Kadar Yakın, sevgi gibi böylesine büyük bir gücün bir yaşamı nasıl değiştirdiğini gösteriyor."

-Katherine Howe-


Kitap Yorumu:

Ivorie Walker, yedi kişilik bir ailenin tek kızıdır. Otuzlu yaşlarının başındaki Ivorie, halen evlenmemiş ve çevresi tarafından "kızkurusu" lakabına layık görülmüştür. Önce babasını, daha sonra annesini kaybeder. Tek başına kalan Ivorie için hayat, bahçesindeki sebzeleri, meyveleri yetiştirmek, ineklerini sağmak, elde ettiği malzemeler ile reçeller, konserveler,turşular yapmak ve köpeği Sally ile zaman geçirmekten ibaret olmuştur. 

Günün birinde Ivorie, bahçesini talan edilmiş bulur. Önceleri hayvan istilası zanneder. Tuzaklar kurar. Her geçen gün bahçesini tekrar talan edilmiş bulur.

Bahçeye zarar veren kişi;  tepelerden gelen, türlü işkenceye maruz kalmış, ufacık bir erkek çocuğudur.

Ivorie ve çocuk için hayat, bakalım neler gösterecek?


Genel hatları ile kitap bu şekilde. Öncelikle, kitap müthiş akıcı. Çok iyi bir kurguya sahip. Bir süre daha aklımda kalacağına inanıyorum bu hikayenin. Fakat can acıtıcı yanları da vardı.

Ivorie, oğlan(Peter), Henry ağzından yazılan kitap, bu anlatım tarzı ile, daha ayrıntıcı bir hale bürünmüş.

Kitabın sonunda, kitap boyu süren soru işaretlerinin bir kısmı aydınlansa da, havada kalan bir kaç soru vardı bence. Peter'ın hayatı hakkındaki sırrın çözülmesi ile sonlanan kitap, keyifli bir okuma süreci vaadediyor okuyanlara.

Fedakarlığın, bir kadının ve yüreği örseli küçük bir çocuğun hayatını değiştirişini okumak isteyenlere, tavsiye ederim.
Kitabın Yazarı: Donna VanLiere
Çevirmen: Gülfem Çırak
Yayınevi: Novella Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı:383Kitaba puanım 4/5.

2 yorum:

  1. Çok güzel özetlemişsin kitabı canım, konusu değişikmiş. Ne kadar farklı ve hoş bir kapağı var kitabın.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler canım, evet kapağı çok hoş, içeriği de öyle gerçekten :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...