20 Şubat 2015

AH BE SEVGİLİM- SEDA ÖZAY- YORUM
Kitap Tanıtımı:

Günahını kabul ediyorum bu aşkın. Benimle ol, bedeli neyse benim olsun.
Ah Be Sevgilim
"Ve insan hep inkar ettiğini özlüyor."

"İçimden sen geçiyorsun. Geçip gidiyorsun, bitmiyorsun. Bitiyorsun, gitmiyorsun..." gibi cümleleri binlerce okur tarafından çeşitli platformlarda sürekli tekrarlanan, Benzemez Kimse Sana ve Bir Daha Yüzümü Görmeyeceksin'in yazarı Seda Özay'dan!

Aşkın sadece bir şarkı olması lazımdır belki… birbirini seven iki kalbe ihtiyaç duyması saçmadır belki de kim bilir. Aşk, hayatın tam ortasına nasıl yerleşir sırrı çözülemedi. Ama Seda Özay, âşık kalplerin gizlice fısıldadığı ve çekinmeyip çığlık çığlığa bağırdığı cümleleriyle aşkın tam ortasında!

Bir kadının, yazgısını yansıtan şarkıların yankısıyla hazırladığı sarhoş içkilerin hayatla alayı. Kendine çıkan kestirme yolları her koşulda bulabilen Jülide Hanım… Geçmişinin değiştiremeyeceği kadar geride kaldığını anlayıp geleceğinin peşine düşerek yeniden hayat kurma heyecanıyla ilk adım çabalamaları gibi içini coşturan Gaye… Ve kendi ruhundan kopup Araf'ta sallandığının farkında bile olmayan, bu yüzden de ayağına gelen şansı teperek kendini sonsuz karanlıkta ezilmeye mahkûm eden Verda…

Üç kadının kesişen ve birbirini değiştiren hayatları, her birine farklı bir yüzünü göstermiş olan aşk.

Okuduğunuz her satır, hayatınızın bir anına değecek ve artık siz de bir Seda Özay okuru olacaksınız.
Kitap Yorumu:

Merhabalar :) Gecikmiş bir kitap yorumu yapacağım bugün. Çünkü kitabı nasıl yorumlayacağımı bilemiyorum, daha doğrusu nasıl tarif edeceğimi. Kitap güzel ve düşündürücü idi bunu yansıtamamaktan korkuyorum :)

Anneannesi Jülide Hanım'ın torunu Verda'ya bıraktığı sarı bir köşkte geçiyor olaylar. Bu köşkü Verda hem ev olarak, hem de iki katını kafe olarak kullanıyor. Anneannesi, Verda'nın ailesinden kalan tek kişi. Ama Jülide Hanım'ın ölümüyle, Verda tamamen yalnız kalıyor, sırlar ile birlikte, 27 yaşında bir genç kadın olarak...

Caffe Coffee, Masal Evi'nde Gaye ve Nurhan Hanım, Verda'nın hem çalışanları hem yoldaşları. Onların da hikayeleri var yürek burkan.

Bir de Saadet Hanım var, seksenli yaşlarda, Verda'nın kafesine Blues şarkıları söyleyerek gelen tonton bir kadın :)

Kafedeki bir müşteri, bir çanta teslim eder Verda'ya, üst katta bulduğunu belirterek. Verda, Cihangir'in verdiği çantayı açmak istemez ilk önce. Daha sonraları merakına yenilir ve çantayı açar. Çantadan aşk mektupları çıkar bir tomar. Adamın Teki imzalı, Dora'ya yazılmış mektuplar...

Birden mektupları okumaya dalıyoruz biz okurlar, Verda ile birlikte. Dora ve Adamın Teki'nin kim olduğunu merak ederek. Merakımız son sayfalarda gideriliyor, fakat tesadüflerle dolu bir son olduğunu da belirtmeliyim.

Kitap aslında çok kısa görünse de, derin bir kitap. Dram ve aşkın güzel bir harmanı, Ah Be Sevgilim. Aynı zamanda, Diego-Frida aşkını da satır satır konuk ediyor. Araştırmak isteyenler için, Frida Kahlo'yu araştırma şansı tanıyor Seda Özay. Aynısını Zülfü Livaneli kitaplarında da yer yer görürüz. Kitapta geçen kişi-şarkı-kurum-olay vb. araştırmadan duramazsınız bazen. Frida hakkında bilgim elbette vardı, ama çok az bir bilgiymiş benimki, araştırınca farkettim :)


Neyse kitaba geri dönersek, kitapta bir çok kadın var. Üzülen, sevinen, sevilen, acı çeken, hor görülen. Aslında çevremizden kadınlar bunlar. İnandırıcılık anlamında gayet başarılı yani. Mektuplar var kitapta dediğim gibi. Duygu dolu mektuplar. Dora ile Adamın Teki'nin kim olduğunu öğrendiğinizde şaşıracağınıza eminim.

Akıcı bir kitaptı. Fakat sonu, şaşırttı. Keşke biraz daha yazılsaydı, sonu tamamlamak biz okurlara düşmüş. Ben, kahramanlar için mutlu bir son yazdım. Bakalım sizler okuyunca, neler düşünecek, kahramanların sonunu ne şekilde yazacaksınız? Keyifli okumalar :) Başarılar dilerim Seda Özay'a :)


Kitabın Yazarı: Seda Özay

Yayınevi: Postiga Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 173

Kitaba puanım 5/5

1 yorum:

  1. Merak uyandırıcı :) En kısa zamanda alınacaklar listeme eklemeliyim :)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...