13 Mart 2015

OKUMA ETKİNLİĞİ: GENÇLİK HATIRASI-ECE ALTINKAYA- YORUM VE ÇEKİLİŞGeçtiğimiz günlerde, Belalı Korumam'a bir okuma etkinliği düzenlemiştik. Şimdi yine aynı grup ile, Ece Altınkaya kaleminden Gençlik Hatırası'nı okuyup yorumluyor, sizlere de 2 adet hediye ediyoruz. 
Kitap Tanıtımı:

Sana Ateş Böceği ve Peri Kızının hikâyesini anlatmamı ister misin?

Masum bir masalın içinde çok sevmişlerdi, Peri Kızı ve Ateş Böceği…Birbirlerine bir kalp atımı kadar yakın olup, okyanus aşırı kadar uzakken. Yeryüzünde, insanlık tarihi kadar eski, yeri göğü yakacak kadar heyecan verici; ey AŞK!

Ve yaşamaya devam ettikçe, o da bizimle birlikte var olacak. Çocuk yaşlarımın sonu genç kızlığımın başıydı. Başımda kavak yellerinin estiği, rüya gibi yıllardı. Henüz lisedeydim. Ve kalp kırıklığından henüz bihaberdim. Bir gün okulun çıkışına o geldi. Adı Ateş'ti. Adı gibi yakıp kavuran koyu renk bakışları, asi tavırları ve tavırlarına inat gülümsediğinde amansızca ortaya çıkan can yakan gamzeleri vardı. Ansızın gelmiş ve benim tekdüze çarpan yüreğimi alıp kendi yörüngesine fırlatmıştı.

Ateş çenemden tutarak başımı tekrardan kendisine doğru kaldırmıştı. Güven veren ve ışıldayan bir gülümsemeyle bana bakmış "Ve eğer senin için kokum, biraz olsun senden bana esen ve beni serseme çeviren kokun gibiyse, şu zavallı kalbim mutuluktan çıldırabilir…"' demişti. Kocaman açılmış gözlerimle ona bakmıştım.

"Ben nasıl kokuyorum ki?
"Aşk gibi…"Kitap Yorumu:

Sene 1996... Gülperi, lise öğrencisi bir kız. Çekingen, içine kapanık, çok arkadaşı olmayan, güzelliğinin bilincinde olmayan, hatta bazen bazı şeylere sesi çıkmayan. En yakın arkadaşları Buket ve Ayşe ile birlikte, ev-okul arası bir hayatı var.

Bir gün lisenin çıkışına son derece yakışıklı, karizmatik biri gelir. Motorunun başındaki delikanlıya elbetteki tüm kızlar ilk görüşte aşık olur. Kısa sürede bu gencin Buket'in kuzeni Ateş olduğunu öğrenir Gülperi. Gülperi için Ateş, erişilemez bir aşktır.

Derken, Buket'in doğum gününde, Gülperi'nin bir hayali gerçekleşir. Buket sayesinde :) Bu noktadan sonra Ateş- Gülperi yakınlaşması karşı konulamaz şekilde gerçekleşir. Fakat, her güzel şey, bir gün bitmeye mahkum mudur?

Konuyu spoiler vermeden bu şekilde anlatmaya çalıştım :) Şimdi gelelim benim neler düşündüğüme. Öncelikle bölüm başlarındaki şiirler ve kitapta bolca yer alan 90'lara ait şarkılar çok güzeldi. Buket'in nostaljik doğum günü partisi çoook güzeldi :) Gülperi'yi pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Ateş'i elbette sevdim :) Buket gayet tatlı bir kankaydı bence. Buket'in hödük sevgilisi Emrah ise, kırolukta dünya markası biriydi. Hele 'narin yarim' olayı :D Bir de gııcccccııkk Selda var, sanırım anladınız sevmediğimi :)

Kitabın başı çook durağan başlasa da, benim için özellikle Buket'in doğum günü sahnesinden sonra açıldı hikaye. Hemen olaya girilmemiş yani kitabın başında. Kitabın sonu için diyeceğim tek şey, nasıl olur, neden neden neden? Üniversite kantininde bir arkadaşa bırakılan, sahibine verilemeyen bir not... İnsanların yaşamını değiştirebilir mi, peki ya bir radyo programında seneler sonra beklemediğiniz birinin sesini duysanız ne tepki verirsiniz?

Kitabı bitirince kafamda pek çok soru işareti kaldı, fakat devam kitabı varmış :) İlk kitap olmasına rağmen akıcı ve güzel bir kurgu yaratmış Ece Altınkaya. Yazarlık kariyerinde başarılar dilerim kendisine. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim. Kitabın Yazarı: Ece Altınkaya
Yayınevi: Postiga Yayınları
Sayfa Sayısı: 464
Basım Yılı: 2015Kitaba puanım 4 /5.
a Rafflecopter giveaway

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...