2 Nisan 2015

KÖTÜ PRENSESLER- LİNDA RODRİGUEZ MC ROBBİE- YORUMKitabı incelemek ve satın almak için:  TIK TIK


Kitap Tanıtımı:

"Her kız hayatının bir döneminde kendini prenses zanneder."
-Lindy, Alex Finn'in Beastly adlı romanından-

Her küçük kız mı? Pek sayılmaz. Onların hikâyelerini bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Grimm Kardeşleri okudunuz, Disney çizgi filmlerini izlediniz ve o erdemli prenseslerin sonsuza dek mutlu yaşamlarını seyrettiniz… Peki ama gerçek hayattaki prenseslerin yaşamları da böyle miydi? Elbette birçoğu zarif ve yüce gönüllü liderlerdi ama birçoğu da güç uğruna acımasızdı, ve hepsinin asil yaşamlarında saklamak istedikleri sırları vardı: cariyelikten sultanlığa yükselen, Hürrem Sultan; Nazi ajanı olan prenses, Stephanie von Hohenlohe; tacizci prenses, Catherine Radziwill; erkek gibi giyinen prenses, Christina; et maskesi takan prenses, Avusturyalı Elizabeth ve sırtında bağlı oğluyla isyana önderlik eden, Lakshmibai… Kötü Prensesler, tüm bu kadınların ve daha birçoğunun beklenmedik hikâyelerini gözler önüne seriyor.Kitap Yorumu:

Merhabalar :) Yabancı Yayınları'ndan çıkan Kötü Prensesler yorumu ile karşınızdayım. Geçtiğimiz günlerde, başka bir kitapla eş zamanlı olarak okudum Kötü Prensesler'i. Öncelikle kitabımız bir roman değil, bunu belirteyim. Kitap, her biri 5-10 sayfadan oluşan biyografilerden oluşuyor. Kitapta işlenenler ise, farklı ülkelerden, farklı kültürlerden, zamanının önemli kadınları.

Kitabın 7 bölümü var. Bu bölümler; Savaşçılar, Gaspçılar, Entrikacılar, Hayatta Kalanlar, Particiler, Hafifmeşrepler, Deliler. İşte biyografiler, bu 7 ana başlık altında işleniyor. İçlerinde Hürrem Sultan da var, hiç ismini duymadığım başka kadınlar da var. Ama büyük çoğunun ortak noktası var. Elbette, taht hırsı. Özgürlük mücadelesi. İktidar hırsı. Ve entrikalar, entrikalar.

Pek çoğumuz, okuyarak, dinleyerek veya izleyerek bugüne kadar, Hürrem, Kösem, Safiye,
Marie Antoinette, Anne-Mary Boleyn vb. hakkında bilgiler edindik. Kötü Prensesler ise, daha derine inerek, çok fazla bilinmeyen kadınlardan bahsetmiş.

Biyografileri okurken, kimi zaman kanınız donacak, mesela, çıkarı için kundaktaki bebeğini boğan prensesi okuduğunuzda. Ya da, Olga'nın intikamını ve Azize oluşunu okurken, intikam planları ve kıvrak zekası, sahneler halinde gözünüzün önünde canlanacak.

Ara ara, çeşitli açıklamaları da paylaşmış yazar kitabında. Örneğin, kraliyet ensestine değinmiş. Yine aynı şekilde, Meşhur Son Sözler'e yer vermiş.

Biyografi ve tarih anlamında güzel bir kitap okudum böylece. Kötü Prensesler, entrikalı hayatların hazin sonlarını sunuyor size.  Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşamadılar'ı anlatıyor. Akıcı bir dille anlatılmış, sıkmıyor insanı. Çeviri ile ilgili bir sorunum olmadı. Kitabın kapağı, konuyla örtüşen bir kapak bence. Tarih, biyografi, entrika, taht kavgası severler için tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)


Kitabın Yazarı: Linda Rodriguez Mc Robbie
Çevirmen: Ceyda Yüksel
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa Sayısı: 392
Basım Yılı: 2015


Kitaba puanım 5/5.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...