17 Nisan 2015

OLUR BÖYLE BOKTAN ŞEYLER- RİCK SPRİNGFİELD- YORUM


Kitabı incelemek ve satın almak için: TIK TIK


Kitap Tanıtımı:

"Hey Tanrım! Bir dahaki sefere ben çaldırsam sen beni arar mısın?"

Hayatınızın en berbat günlerini yaşıyorsunuz. Tam olarak dibe vurmuş durumdasınız. Sonra aniden karşınıza bir telefon numarası çıkıyor. Arıyorsunuz. Telefonun diğer ucunda hiç tanımadığınız bir ses: Tanrı'nın sesi. Muhtemelen bunun bir şaka olduğunu düşünüyorsunuz. Ya da belki de delirdiğinizi. Fakat bu ne bir şaka ne de siz keçileri kaçırdınız. Sahi, o numarayı yeniden aramaya cesaret edebilir miydiniz?

"Konuşmamız gerek Tanrım. Aslında bunu çok daha önce yapmamız gerekirdi ama beni ciddiye almadığının farkındayım. Oradan nasıl göründüğü hakkında en ufak bir fikrim yok ama bilmeni isterim ki buradan bakıldığında işler pek de yolunda gitmiyor. Yani dünyayı diyorum. Farkında mısın bilmiyorum ama boka batmış durumdayız. Hey, sana söylüyorum, beni duyuyor musun? Ah hadi ama… Kontör tam da bitecek zamanı buldu. Hey Tanrım, bir dahaki sefere ben çaldırsam sen beni arar mısın?"

"İnanılmaz yaratıcı… Springfield âdeta şöyle diyor: Emniyet kemerlerinizi bağlayın ve uçuşa hazır olun."
-Kirkus Reviews-

"Büyüleyici, etkili, komik; bu kitap, en ilginç hikâyelerin hiç ama hiç beklenmedik yerlerden gelebileceğinin bir kanıtı."
-Booklist-


Kitap Yorumu: 

Merhabalar, yeni bir kitap yorumu ile karşınızdayım. Bugünkü kitabım, Parodi Yayınları logosu ile çıkan, Olur Böyle Boktan Şeyler. Öncelikle ismiyle dikkat çekiyor kitap. Kapak rengi ile de dikkat çekmiyor mu sizce?

Kitabımız Horatio'nun çift zamanlı hikayesi diyebiliriz. 32 yaşında, işini hiç sevmeyen, yeni boşanmış, köpeğine kadar her şeyini karısına kaptırmış biri olan kahramanımız Horatio'nun çaldığı bir kitabın içinden çıkan telefon numarasını, bunaldığı bir zamanda araması ile başlıyor olaylar. Bu aslında bir macera başlangıcı :) Çünkü, karşı taraf Tanrı! Evet, Horatio, Tanrı ile telefonda konuşuyor :D

Karşımızda değişik bir karakter var. Neden mi? Kendisi, Tanrı'nın suratına telefon kapattım diye kendini lanetlenmiş hissediyor :)

Derken kahramanımızın çocukluğuna da iniyoruz. Maceralarını okurken genelde güldüm. Kitap absürd komedi olarak nitelendirilebilir. Farklı bir deneyimdi benim için :) Kitap akıcı aynı zamanda. Bölümler arasında kimi zaman çizimler de yer alıyor. Hoş birer ayrıntı olmuş. Türü sevenler için keyifli bir okuma olacaktır. Keyifli okumalar dilerim :)
Kitabın Yazarı: Rick Springfield
Çevirmen: Özlem Özarpacı
Yayınevi: Parodi Yayınları
Basım Yılı: 2015 
Sayfa Sayısı: 324

Kitaba puanım 4/5.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...