11 Mayıs 2015

AŞK-I LEYLA (BARIŞ CEM KAYA)- HER ŞEYİ ALLAHTAN İSTE ( GAZANFER SANLITOP) KİTAP YORUMLARI

Hayat Yayınları Kitapseverleri Hayata Aşkla Dokunmaya Davet Ediyor!

Hayat Yayınları, “Aşkla Dokun Hayata” serisi kitapları ile okuyucularını aşkın ayrılıktan kavuşmaya, hüzünden coşkuya kadar tüm duygularını taşıyan bir yolculuğa çıkarıyor.

Hayat Yayınları’nın, Aşkın tüm renklerini kapsayan "Aşkla Dokun Hayata” serisinin kitapları ''Aşk-ı lal'' - ''Elifname'' - ''Herşeyi Allahtan İste'' - ''Aşk-ı Leyla'' - "Bana Aşkımızı Anlat” – “Aşk-ı Rana" “Yalnızca Rabbine Yönel” ve "Gülsima Ağlama Ne Olursun" çıktı. Ben şimdilik 2 tanesini okudum.

Aşk, insanoğlunun kalbinde hala şarkılarını söylemeye devam ediyor. Siz de Hayata Aşkla Dokunmaya Var mısınız?
Kitap Tanıtımı:

Ne çok konuşuldu, ne çok yazıldı, ne çok yıpratıldı aşk. Çiğnendi kirli ağızlarda. Dişledi çamurlu sözler. Kırdı dallarını heva ve hevesler. Temizlendi şairler aşkla. Arındı kalp taşıyanlar aşkın bağrında. Sultanlar taçlandı. Esirler sıyrıldı prangalardan. Varlık, varlık kazandı. Yokluk borçlandı aşka. Kitaplar, hikâyeler, şarkılar ondan başka bir malzeme kullandığında eksik kaldı. Ona uğramayan sözler parlak değildi. Onun konu edilmediği mevzu, mevzi dışıydı.

Yeryüzünde tanımı en çok yapıldığı sanılan kavram aşk… Zira tanımı mümkün olmayan. Aşkın bir tarifi yok. Tarifine hacet de yok. Söze şöyle devam etmek daha doğru; mümkün olan bütün tarifler, tarifini aşka borçludur. Bütün tarifler aşk sayesindedir. 


Artan ama azalmayan bir kavramdır aşk. Azalmak; çok’tan geriye kalandır. Artan ama çoğalmayan bir kavramı parantez içine almak akıl işi değil. Bir tarife sıkıştırılmış olan aşk değil, ancak aşktandır. Aşk sayesindedir.

Kitap Yorumu: 

Merhabalar :) Bugün 2 kitap yorumu yapacağım. Asla okumam diye bir önyargımın olmadığı, fakat bugüne kadar pek okuma fırsatı bulamadığım bir tür ile karşınızdayım. Ki, Aşk-ı Leyla, daha önsözü ile beğenimi kazandı.

Kitabın yazarı Barış Cem Kaya, önsözde, "Elinizdeki kitap "Leyla" diye adlandırdığımız dertlerimizi tasvire çalışan bir denemedir." diyor.

Kitap, toplam 7 bölümden oluşuyor. Her bölümde ise, yaklaşık 2 ile 6 sayfa arasında şiirler ve düz yazılar mevcut. Yer yer, Mevlana, Şems, Şeyh Galip ve Yunus Emre alıntıları var. Bölüm sonlarında, güzel özlü sözler mevcut. Bir kaç tanesini yazının sonuna ekleyeceğim :)

Rengarenk kapakları, püskülllü ayraçları ile her iki kitabın da, görseli çok şeker. Redakte sorunu yoktu. Türü sevenler için, keyifli bir okuma süreci olacaktır. Hayat Yayınları'ndan çıkan serinin diğer kitaplarını incelemek isterseniz, Hayat Yayınları'nı Facebookta takibe almanızı öneririm.


"Sonralar, öncelerin şimdisidir.
 Önceler ise sonranın yatağı."

"Elde değilse sevdiğimiz, eldekini sevmeliyiz."

"Dışarıdan içeriye taşınan değil, içeridekinin korunup dışarıya aktarıldığıdır mutluluk."

"Ne gariptir ki doğada kabalaşan objeler kuvvet kazanırken, kalp inceldikçe kuvvet bulur. İncelikten nasibini almamış bir kalp kırıcıdır, kaba sabadır."


Kitabın Yazarı: Barış Cem Kaya
Yayınevi: Hayat Yayınları
Sayfa Sayısı: 214
Basım Yılı: 2015Kitap Tanıtımı:

Nice kere, bir şey istersin verilmez; fakat hemencecik yahut bir zaman sonra ondan daha hayırlısı verilir, ondan hayırlısı verilmek üzere o verilmez, geciktirilir. Nice şeyler vardır ki sen istersin onu; fakat verilse zarar görürsün. Şu halde güzelliği sende kalacak şey istemelisin.

İstek, bir şeye karşı içten gelen yönelme duygusudur; arzudur, dilektir, rağbettir,meyletmektir. O duygunun gerçeğe dönüşmesini sözle ya da gönül diliyle belirlemektir. Ötesi elimizde değildir, Yüce Allah’a kalmıştır.

Mademki Yüce Allah her vesileyle “İsteyin!” diyor; bizlere düşen O’ndan istemek ve ümitle beklemektir.


Kitap Yorumu:

Geldik ikinci kitabımızın yorumuna. Bu sefer, Aşk-ı Leyla'daki gibi şiirler yok kitabımızda. Hepsi ortalama 3-7 sayfa aralığında toplam 34 adet bölüm var. Bu bölümlerin başlıkları ise, ders verici nitelikte. Örneğin; Her Şeyin Hayırlısını İste, Sevebileceğin Bir İş İste, Verilene Razı Ol gibi yol gösterici nitelikte seçilmiş başlıklar.

Yine bu kitapta da, güzel özlü sözler var. Ve pek çok yerin altını çizdim. Yazı sonunda bu kitaptan seçtiklerimi yazacağım.

Kitaba dönersek, kapakta yazan "... Şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir." cümlesi sizce de çok doğru değil mi? Hayatımızın pek çok döneminde, çeşitli sınavlardan geçiyoruz. Ama iyi ama kötü. Bize düşen, hep sabretmek. Sabrımızı yitireceğimizi hissederiz çoğu zaman. Ben bazen hissediyorum,kabul. Halbuki, sabretmek bir erdem, bunu bilerek olaylara yaklaşmalıyız. Sabrın yanı sıra, aklın, tevekkülün ve duanın önemini de vurguluyor yazar. Nefsin kontrol altına alınması ile ilgili de özlü sözler ve bölümler var.


"Hakiki edep, nefsi terk etmektir."

"Edep; eline, diline, beline sahip olmaktır."

"Her şey çoğaldıkça ucuzlar. Fakat edep, çoğaldıkça değeri artar."

"Bir mutluluk kapısı kapandığında, diğeri açılır. Ama biz, kapanan o kapının ardından o kadar uzun süre bakarız ki, açılan kapıyı görmeyiz."

"Allah, bütün insanları mutlu olmaları için yaratmıştır; kara bahtlı oluyorlarsa, kendi çelmeleri yüzünden oluyordur."

"Sevgi her acıyı tatlılaştırır, güzelleştirir. Sevgi, bakırı altın eder. Sevgi ölüyü diriltir, kulu sultan eder."

"Sevgisiz zeka bencillik yaratır."

"Sevgisiz saygınlık kibirli yapar."
Kitabın Yazarı: Gazanfer Sanlıtop

Yayınevi: Hayat Yayınları
Sayfa Sayısı: 213
Basım Yılı: 2015
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...