3 Mayıs 2015

DENİZ KIZLARI İLE OKUMA ETKİNLİKLERİ- GECE İLE ŞAFAK- FATMA ERDEK- YORUM
Kitap Tanıtımı:

Karanlıkta bile gören gözdü yürek. Bir kez bağlandığında, iz sürüyordu. Onlar sevgiyi de, acıyı da birlikte yaşamışlardı. Büyüklerin dünyasında kötülüğün kurbanı olmuş, kaderin savurduğu farklı yönlerde kaybolmuşlardı.

Yıllar geçmiş, yaşamlar değişmiş, dile getirilemeyen acılar karanlıklarda hapsolmuştu. Ancak bir gerçek vardı ki; aynı ateşte yanan yürekler, biraz örselenmiş, biraz olgunlaşmış olsa da, birbirini tanıyordu.

Fakat hayat bu kez onlara farklı roller çizmişti. Gece, intikam ateşiyle yanan bir kadın… Şafak, sevdiği kadını korumak için kendinden vazgeçmeye hazır bir erkek… Gerçeği ararken, aşkın ve tutkunun esiri olan iki yürek…

Bir yanda dar, çıkmaz sokaklar, birbirine yaslanmış gecekondular, benzer yazgılar, yüzler, insanlar…

Diğer yanda karanlığa sahte ışıklar yakan sazlı sözlü mekânlar, suçlar, suçlular, hem sefil, hem de göz alıcı hayatlar…

Tehlikenin koynunda, sırlarla çevrili derin bir AŞK hikâyesi okumaya hazır mısınız?


Kitap Yorumu: 

Etkinlik grubumuzun yeni kitabı ile merhaba :) Kitaplarına hayran olduğum Fatma Erdek kaleminden çıkan Gece İle Şafak'ı konuk ediyoruz bu sefer. Çekiliş ile bir kişiye hediye edeceğiz aynı zamanda, Facebook sayfamızdan çekilişe katılın :)

Kitap hakkında ne dersem diyeyim, kendimi ifade edemeyeceğim. Bazen bir şeyi nasıl anlatacağınızı bilemezsiniz. Şu an o noktadayım :)

Alev saçlı, menekşe gözlü, dünya güzeli bir kadın: Gece. Güzelliği ve sesi ile, alemin en büyük mekanlarından ÇakırKeyif'in kapılarını sonuna kadar aralayan kadın. ÇakırKeyif'in işletmecisi ve Gece'nin koruması, yakışıklı, bulunduğu ortama uymayan bir adam: Şafak.

Kader, isimleri birbirine uyumlu bu iki kişi için, ne sürprizler hazırlayacak dersiniz?

Kitaptaki karakterlerin hepsi ilmek ilmek işlenmiş, her biri çok sahici. Çift zamanlı ilerliyor kitap. 1986 senesine dönüşler yaşıyoruz. Bu şekilde, geçmiş kısımlar diğer kısımları tamamlıyor.

Karakterlere bakarsak, Gece, Şafak, Marika, Tuncay Demirhanlı, Ayhan Çakır. Günümüz kısmındaki karakterler. Her birinin, bir amacı var bu hikayede. İstisnasız herkesin yolu Demirhanlı Tuncay'a çıkıyor. Nasıl çıkıyor, okuyup görün.

Geçmiş kısımlarında ise, Leyla, Hikmet, Karaca, Reyyan, Ceylan, Mahur, Rıfat, Toprak ve diğer ufak tefek karakterler var. Leyla, 3 kız evlat sahibi, eşine sadık bir anne. Komşusu Mahur ile iyi-kötü pek çok şey paylaştılar. Ki, kitap boyunca en üzüldüğüm karakter Mahur oldu desem yalan olmaz. Bahtsız bir kadındı Mahur. Bir diğeri, Ceylan. Ah Ceylan, saflığın, masumluğun simgesiydin, epey üzdün beni. Her yolun Tuncay Demirhanlı'ya çıktığını söylemiştim. Evet Tuncay bu hikayenin kötü adamı. Fakat insan ne tam üzülebiliyor onun için ne de kızabiliyor. Kayıp bir adam Tuncay. Sevgisiz büyümenin kurbanı, vicdanının sesini ömür boyu asla susturamayacak, dolu dizgin bir genç.

Marika, güzel Marika, eşine sadık Marika. Hikayenin kilit ismiydi Marika. Çok güzel bir karakter yaratmış yazar burada. Ve elbette Gece ile Şafak karakterleri de kah üzülüp kah gülerek okuttu kendilerini.

Diğer kitaplarından alışık olduğumuz akıcılık, bu kitabında da mevcut Fatma Hanım'ın. Betimlemeleri çok yerinde. Ne az ne çok. Sahneleri gözünüzün önünde canlandırabiliyorsunuz kolaylıkla. Geçmişteki olayları ve bugunü birlikte işleyen yazım tarzını en iyi uygulayan yazarlardan bir tanesi Fatma Erdek.

Yer yer aksiyon ve merak öğeleri ile donatılmış, aşk ve dramı harmanlamış bir kitap okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.Kitabın Yazarı: Fatma Erdek

Yayınevi: Ephesus Yayınları
Sayfa Sayısı: 523
Basım Yılı: 2015Kitaba puanım 5/5. (Mümkün olsa daha da fazlası :) )
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...