8 Haziran 2015

DENİZ KIZLARI İLE OKUMA ETKİNLİKLERİ- SEVGİLİ KÜÇÜĞÜM- JULİE COHEN- YORUMDeniz Kızları İle Okuma Etkinlikleri ekibi olarak, çook güzel bir kitap seçmişiz. Kendi adıma çok mutluyum, kitabı sevdim.  Hadi önce arka kapak yazısına sonra yorumuma bakalım. :) Deniz Kızları İle Okuma Etkinlikleri Facebook sayfamızdan, kitabın çekilişine katılabilirsiniz :)

Kitap Tanıtımı:

En yakın arkadaşınıza her şeyinizi verebilirsiniz… Peki, ya bebeğinizi?

Ben ve Claire mükemmel bir çiftti, en azından öyle görünüyorlardı. Oysa her şey göründüğü gibi değildi… Romily yıllardır en yakın arkadaşı Ben ve eşi Claire'ın bir çocuk sahibi olmaya çalışmalarını seyretmek zorunda kalmış ve sonunda onlara geri çeviremeyecekleri bir teklif sunmuştu: Onlara hayalini kurdukları tek şeyi verecek, taşıyıcı anne olacaktı.

Romily zaten bekâr bir anneydi ve ikinci bir çocuk aklındaki son şeydi. Fakat hamilelik, Romily'yi etkisi altına alan, Ben ve Claire ile olan arkadaşlığını tehlikeye atan, hatta onların ilişkisini paramparça edebilecek tüm o duyguları da beraberinde getirmiş, bir anda ortaya dökmüştü. Yıllardır herkesten saklamayı başardığı hislerini bile… Şimdiyse ortada iki anne, her ikisine de ait bir bebek ve verilmesi gereken imkânsız bir karar söz konusuydu.

"Aşkın ve arkadaşlığın bu hem acı hem tatlı hikâyesi inanılmaz derecede etkileyici."
-Closer Magazine-

"İçinize işleyecek ve gerçekten düşünmenizi sağlayacak."
-The Sun-

"İncelikle ele alınmış bir roman… ilgi çekici, büyüleyici ve sizi derinden etkileyecek."
-Rowan Coleman, Hatıralar Kitabı romanının yazarı-

"Duygusal ve ilham verici bir roman."
-Abby Clements-

"Güçlü ve yürek burkan bir hikâye."
-Miranda Dickinson-

Kitap Yorumu:

Ben ile Claire çifti, birbirlerini seven, hali vakti yerinde bir evli çift. Uzun yıllardır evli olan çiftin, özlemini çektiği tek şey, bir bebek. Türlü tedaviler deneyen çiftin, bir türlü bebekleri olmuyor. Olduğunda da, Claire düşük yapıyor. Derken, bir gün, Claire, düşükten sonra artık denemelerden, tedavilerden vazgeçme kararı alıyor.

Ben'in yakın arkadaşı olan Romily ise, çiftin üzülmesine dayanamayarak, -alkollü iken- bir fikir ortaya atıyor. Bebeğinize taşıyıcı anne olabilirim! Ben, bu fikri hemen benimserken, Claire, temkinli yaklaşıyor ve iyice düşünüyor bu işin artılarını eksilerini. Ve karar verilince, Romily, çift için taşıyıcı anne oluyor.

Bütün bunlar yaşanırken, bir nokta daha var. Romily aslında bekar bir anne. Posie adında şeker bir kızı var. Ve Posie'nin babası Jarvis, ansızın çıkagelir. Olaylar gelişirken, sizi neler bekliyor? Ben ve Claire, bebeğe sahip olabilecek mi? Romily, bebeğini verecek mi? Okuyup görün :)


Öncelikle, konuya klişe diyebilirsiniz. Ama esasen hassas bir konu. Bu konu hakkında yapılmış filmler, diziler de var evet. Ama, yazar konuyu öyle güzel işlemiş ki, ben kitabı çok beğendim. Empati yapmaya açık bir kitap, Sevgili Küçüğüm. Gerek içeriğindeki merak öğesi, gerek akıcılığı ile çok çabuk bitiyor.

Kitapta aynı zamanda mektuplar da var. Bunlar da çok güzel detaylardı. İnce ince işlemiş kurguyu yazar. Okurken, duygudan duyguya savrulmanız muhtemel.

Kapak görseli ve ayraç ise, her zamanki gibi konu ile uyumlu. Yabancı Yayınları kalitesine alıştık artık, özellikle son dönem kitap seçimleri çook iyi. Sözün özü, annelik, arkadaşlık, aile bağları, fedakarlık gibi konuları okumayı sevenler için, kesinlikle önereceğim bir kitap, Sevgili Küçüğüm.

Kitabın Yazarı: Julie Cohen
Çevirmen: Nur Küçük
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa Sayısı: 424
Basım Yılı: 2015


Kitaba puanım 5/5Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...