3 Temmuz 2015

BENİM UZAK YILDIZIM- YORUM
Kitap Tanıtımı:

O gecenin, devasa uzay gemisi ikarus'taki diğer gecelerden hiçbir farkı yoktur. Ta ki o büyük felaket gerçekleşene ve İkarus yakınlardaki bir gezegene düşene dek. Elli bin yolcu kapasiteli gemiden yalnızca iki kişi kurtulmuştur: Evrenin en zengin adamının kızı Lilac LaRoux ve genç bir savaş kahramanı olan Binbaşı Tarver Merendsen.

Binbaşı Merendsen, Lilac gibi kızların insanın başına beladan başka bir şey getirmediklerini uzun zaman önce öğrenmiştir. Lilac da, Tarver'ın kendi iyiliği için, onu kendisinden uzak tutması gerektiğinin farkındadır. Ama ıssızlığın ortasında hayatta kalabilmek için birbirlerine ihtiyaçları vardır. Açlık, soğuk ve vahşi hayvanlara bir de Lilac'ın duyduğu fısıltılar eklenince birbirlerine güvenmekten başka çareleri kalmaz. Ne var ki çok geçmeden, onları birbirlerinin kollarına iten bu trajediden büyük bir aşk doğar. Artık kurtulup kendi gezegenlerinde bir ömür ayrı kalmaktansa düştükleri bu ıssız gezegende birlikte olmayı tercih ederler.

Ama her adımda onları takip eden gizemli fısıltıların ardındaki gerçeği öğrenmeleriyle her şey bir anda değişir. Lilac ile Tarver o gezegenden ayrılsalar bile artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Nefes kesen bilim kurgu üçlemesinin ilk kitabı, Benim Uzak Yıldızım, zaman ve mekân tanımayan sonsuz bir aşkın hikâyesi…

Kitap Yorumu:

Takip edenlerin bildiği üzere, distopik- fantastik kitaplarla aşırı aram yoktur. Fakat bu kitabı herkesin dört gözle beklediğini bildiğim için merak ediyordum. Kapak tasarım sürecinde GO! Kitap, okurlarına bir kaç seçenek sundu, ve seçilen kapak basıldı. Aynı özeni diğer yayınevlerinden de bekliyoruz, okurlar olarak. Sanırım yavaş yavaş türe ısınacağım, hadi önce konuya sonra yorumuma bakalım :)
Lilac Laroux, gezegendeki en zengin adamın kızı. Tarver Merendsen ise, kahraman bir binbaşı. Bu birbirinden sınıfça epey farklı iki kahramanımızın yolu uzay gemisi İkarus'ta kesişir. Gerçekleşen bir felaket neticesinde, İkarus, başka bir gezegene düşer, ve hayatta kalanlar Tarver ile Lilac elbette :) Bu noktadan sonra, ikilinin kurtulma çalışmaları, sırlar, keşifler derken kitap hızlıca akıyor.
Starbound serisinin ilk kitabı olan Benim Uzak Yıldızım, Go! Kitap etiketiyle geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. Umarım seri hızla devam eder çünkü serinin devam kitaplarını da merakla bekliyorum. İçerisinde hem distopik öğeler hem de aşk barındıran kitap, beni sıkmadan okuttu kendini, çünkü dediğim gibi türün yabancısıyım. Çift yazarlı olması sizi korkutmasın, çünkü iyi bir iş başarmışlar. Uzay temalı farklı bir okuma isteyenler için, keyifli okumalar :)Kitabın Yazarı: Amie Kaufman & Meagan Spooner

Çevirmen: Ebru Sürmeli
Yayınevi: Go! Kitap
Sayfa Sayısı: 520
Basım Yılı: 2015 Kitaba puanım 4/5Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...