25 Temmuz 2015

SÜPER DADI- BETÜL GÜÇLÜ- YORUMKitap Tanıtımı:

Âşıksanız; Dağları delebilirsiniz, "Ferhat" derler, Çölleri aşabilirsiniz, "Mecnun" derler, Canınıza kıyabilirsiniz, "Romeo" derler, Ya iki küçük sevimli canavarın tüm sorumluluğunu alıp, kalplerini çalar ve oradan sevdiğiniz kadına ulaşmayı başarırsanız?

İşte o zaman, "Süper Dadı" derler. Efran'ın verdiği zorlu, eğlenceli, acılı ve sevimli mücadeleyi okurken aşk uğruna girilebilecek en güzel sınavlardan birine şahit olacaksınız. Beril, Baler, Sare ve Efran'ın "aile"si sizi de aralarına alacak kadar sevgi dolu; gerçek bir aile olmak için kan bağından daha fazla ihtiyacımız olan tek şey de bu.


Kitap Yorumu:

Şeker gibi bir kitap ile merhaba :) Kitabı bitireli epey oldu ama yaz üşengeçliği sanırım, yorum yazmak bir türlü kısmet olmadı. Sıcaklar insanı çok etkiliyor, kitap okumayı ya da yorum yazmayı da etkilediği kesin :/

Kitabımızın konusu;  bir nişanda Beril'i görüp oldukça etkilenen, zengin ve iyi bir aileden gelen Efran, Beril'e ulaşmanın yollarını arar. Yaptığı plan, Beril'in ikizlerine dadılık yapmaktır :) Efran'ın kardeşleri Akın ve Nil, bu fikri komik bulsalar da, Efran kararlıdır. Beril'in gönlünü fethetmek birinci görevidir :) Beril ise, 4 yaşında ikizleri olan bir anne. Başından kötü bir evlilik geçmiş olsa da, hayatının en güzel şeyleri ikizleri Baler ve Sare. Fakat sorun şudur ki, gelen dadılar uzun süreli değildir, çünkü ikizlerimiz epeeeey yaramaz ve sevimliler :) Çakma referanslarla dolu cv'sini kaptığı gibi iş görüşmesine giden Efran, Beril'den deneme süreci için onay alınca, anlı şanlı Süper Dadı olmaya hak kazanır :)


Konuyu kısa bir şekilde okuduktan sonra gelelim yoruma :) İkizlerin babası hariç kitaptaki tüm karakterleri sevdim ben. Efran'ın sevimliliği, sabrı, aşkı çok güzeldi. Beril'in duvarlarını aşmak kolay olmasa da, çabasını okumak güzeldi.

İkizler, Efran'ı gerçekten çok sevdi. Bu duygular çok güzel verilmişti bence. Sare'nin gördüğü an dadısına bayılması ve kendini sevdirmek için türlü şebeklikler yapması çok sevimliydi. Fakat Baler, Efran'a karşı hemen yelkenleri suya indirmedi, Efran'ı sevse de sevgisini göstermesi uzun sürdü.

Nil, Akın, Selin kitabın sevimli yan karakterleriydi. Selin'in 'kirazım' lakabını kazanışı çok komikti :) Nil'in meraklı halleri, Akın'ın meraklı çapkın hallerini okumak güzeldi.

İkizlere tekrar gelecek olursak, kendi deyimleri ile o kadar "Şapşik" bir ikiliydiler ki, insanda yanımda olsalar da yanaklarını mıncırsam diye bir istek doğuyor. Benim favori ikizim, (kusura bakma sevgili Baler ama kız kardeşini ufacıcık bir farkla seçtim)  Sare :) Efran'ın deyişiyle Işıltılı Pony Ülkesi, Sare'nin deyişiyle Parıltılı Pony Ülkesi'nin çok bilmiş minnak prensesi o :)Wattpad üzerinden bölüm bölüm hikaye takip etmeyi sevmesem de, kitap haline gelince okuyup bir şans vermeyi seviyorum. Kitap çıkmadan önce, Süper Dadı çıkıyor haberi yayınlanınca herkesin o kitap çok güzeldi ya çok komik yorumlarını okuyunca beklentim artmıştı. Ve evet beklentimi karşıladı. Aile temalı kitapları çok seven biri olarak, içerisinde komedi unsurlarını barındıran bu kitabı sevdim.

Tek sorun kitap biraz daha uzun olsa mıydı diye düşünmem. Evet mesela 700-800 sayfa olan bazı kitaplara uyuz olduğum doğrudur ama bu da kısaydı ya azcıcık daha okusaydık ya biz bu şapşikleri :)

Aynı zamanda Süper Dadı, Müptela Yayınları'ndan çıkan ilk ciltli kitap olma özelliğine sahip. Ayracı çok sevimli. Değinmeden geçemeyeceğim, İllüstrasyon fikri çok güzel olmuş. Çok sevimli olmuş hepsi, güzel bir detaydı. Sonuç olarak yaz günleri için güzel bir kitap Süper Dadı :) Betül Güçlü'ye yazım kariyerinde başarılar dilerim, okuyacaklara keyifli okumalar :)


"Annelerin dostu, babaların düşmanı... O bir fenomen, o bir kaka temizleyicisi, o bir kusmuk savaşçısı, o bir kahraman... O biiiiir süper dadı!"


"Ne yapıyorsun tatlım?"
"Uçuyorum. Periyim ya ben!"
"Işıltılı Pony Ülkesi'nde mi?" diye sorduğunda Sare öyle bir bakış attı ki genç adam gözlerini kaçırmak zorunda hissetti.
"Parıltılı Pony Ülkesi Efran! Sana inanamıyorum!" deyip ayaklarını yere vura vura salona koşarken, dadısı öylece kalakaldı.


...." Sen sordun, geldi mi dedin. Ben yarın geldi dedim ama ben yarın ne zaman bilmiyorum bence dün şimdi olabilir. Ayy, anne bunlar çok karışık, ben galiba üniversiteye gidemeyeceğim, ya ben ne yapacağım ya ben annelik okuluna gidemezsem ne olacak o zaman anne ben Efran'la nasıl evleneceğim?"....Kitabın Yazarı: Betül Güçlü
Yayınevi: Müptela Yayınları
Sayfa Sayısı: 255
Basım Yılı: 2015


Kitaba puanım 4/5
2 yorum:

 1. Merhabalarrr sizi bir etkinliğe mimledim, yaparsanız sevinirim.
  http://partofthebook.blogspot.com.tr/2015/07/yaz-etkinligi.html
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, yapacağım sevgiler :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...