11 Eylül 2015

Bana Şans Dile- Sinem Akça- Yorum- Okuma EtkinliğiYepyeni bir okuma etkinliğinden merhaba. Bu sefer Renkli Kalemler Blog Tur ve Sihirli Kitaplık İle Okuma Etkinlikleri grupları olarak ortak bir etkinlik yapıyoruz. Sizler de etkinlik sonunda kitabımızı kazanan 2 şanslı kişiden olmak isterseniz, çekilişlerimize katılın.

Kitap Tanıtımı:

Kadın olmanın rengi hep başkadır. Sevince pembe, âşık olunca kırmızı, fincanda kahverengi, alışveriş poşetlerinde gök kuşağı gibi rengârenktir kadın…

En yakın dostu Eros'un da okunu nereden fırlatacağı hiç belli olmaz… Tıpkı otuz iki yaşına gelmiş ve bu yaşına gelirken boş oturmayıp ikinci kocasını da nihayet kaçırmış; vurdumduymazlığı, hiperaktivitesi ile arkadaşlarına illallah dedirtmeyi başarmış Didem'in kalbine saplanan ok gibi!

Önce ‘Neyse hâlim çıksın falım,’ deyip kapattığı fincanda görüldü yakışıklısı, sonra da kaza yaptığı arabada. Dedik ya ilk ok, tabir yerindeyse dünya umurunda olmayan, sadece kendi keyfi için nefes alan, evinin etrafındaki tüm restoran kuryelerinin yakinen tanıdığı Bağdat Caddesi kokoşu Didem'e...

İkincisi ise İstanbul Emniyeti’nin gözbebeği, deli lakaplı, tuttuğunu koparan, tutarlı, disiplinli baş komiser Bora'ya isabet ediyor...

Didem’in en yakın arkadaşı olma talihsizliğini yaşayan Yasemin'in evliliği ve bebek heyecanı ile renklenen hayatı...

Seçtiği playboy sevgililerinin aksine, aşkın masumiyetine olan inancını hiç yitirmeyen Elif.

‘OLMAZ AMA OLDURURUZ!’ diyerek istediğini alan, aşkta her yolu mubah sayan kadınların komik hikâyesi...


Kitap Yorumu:

Öncelikle Sinem Akça'dan okuduğum 3. kitap ile selamlıyorum sizleri :) İlk 2 kitaptan aşina olduğumuz karakterlerimiz Yasemin, Elif, Didem, Erhan ile yine yolumuza devam ediyoruz.

Delidolu karakteriyle benim en merak ettiğim karakter olan Didem, ikinci evliliğini de sonlandırıp, tası tarağı toplayıp İstanbul'a dönüyor. Yasemin'in eşi Erhan ise işi sebebiyle bir süreliğine Almanya'ya gidiyor. Erhan Almanya'dayken Yasemin, annesi ile kalmak için annesine taşınıyor bir kaç günlüğüne. Ve bir Didem ritüeli olarak, yine Yasemin'in üst katına taşınıyor bizim Didem :)

Didem yine şen şakrak, yine bencil, yine gamsız. Peşinden hamile Yasemin'i, mantıklı bir insan olan Elif'i, İzmir'e Manisa'ya sürükledi, o falcı senin bu falcı benim götürdü, amaç Didem'in 3. koca adayını falda görebilmek. Ve evet bingo, Didem'in falında çıkıyor yeni aşk!


Başına geleceklerden habersiz bir şekilde hayatına devam eden baş komiser Bora için hayat, o gün de normal akışında akmaktaydı. Mini minnacık bir trafik kazası yaşayana ve mavi gözlü cadı Didem ile tanışana kadar.

Bizim deli kızımız Didem, aşık olunca neler yaşayacak dersiniz? Bu sefer olacak mı acaba?

İlk iki kitabı okuduğum için, kitabı okurken hiç bir kopukluk yaşamadım. Gerçi ufak ufak hatırlatmalar yapmıştı yazarımız, Metin'den Erhan'dan bahsederek. Bu sefer karşımızda hamile Yasemin var. Yasemin'in başında Didem varken, nasıl geçecek hamilelik günleri değil mi, çünkü Yasemin ve Elif'in tek dertleri Didem'in mutluluğu ve aşk hayatı! Diyeceğimi sandıysanız feci halde yanıldınız :) Çünkü Elif'in Fırat ile sorunları var, Yasemin'in hamilelik süreci yorucu ve ağır geçiyor. Bir de üstüne bu manyak kızı eklerseniz, seyredin vaziyeti :)

Bora'nın aniden hayatına girişiyle afallayan kızımız, tüm gün Bora'yı sosyal medya hesaplarından takip ederken bulur kendini. Fakat ortada bir sorun vardır, biricik yakışıklı baş komiserimizin bir sevgilisi vardır, Senem!

Karakterlere bakarsak, Yasemin yine aynı Yasemin. Alışverişe ve kocasına tutkuyla bağlı, annesinin biricik kızı, kocasının biricik aşkı, Didem'in ise herşeyi, evet herşeyi :) Elif'i sadece kitabın başında gördük, yine aklı selim. Yasemin'in annesi Güzide Teyze, yine kızların peşini toplamakla görevli. Bora ise, anlatılmaz okunur. Son zamanların modası bad boy veya ceo erkekleri okumaktan sıkılanlar için yepyeni bir meslek kolu yakışıklısı var hanımlar :) Bir de Didem'in çatlak genlerini kimden aldığına şahit oluyoruz, anneannesi Müzeyyen Hanım!

Nihayet Didem'in değişimine şahit olabildik. Dizginleyen biri olunca, Didem'in aslında değişebileceğini okumak çok güzeldi.

Kitabın sonu ise beni çok duygulandırdı. Kaza sahnesinden sonra, açıkçası bir daha düzelemeyecekler demiştim. Mektubu okuyunca ise, Yasemin gibi benim de gözlerimin yaş dolduğunu sanırım itiraf etmeliyim.

Umarım bir yerlerde çooook mutlu olmuşsundur Didem :)
Öncelikle kitabı beğenerek okuduğumu belirteyim. Kitap son derece akıcı. Yazarın kalemi, ilk iki kitabına göre epey gelişmiş. Baştan beri en merak ettiğim karakter elbette Didem karakteriydi. Kitabın kalın oluşu ise beni sevindirdi, zira ilk iki kitap oldukça kısaydı. 

Kitaptan 1 puan kırma sebebim, Elif'in birden bire ortadan kaybolması ve akibetini anlamamış olmam. Ve Didem'in bazı yerlerde -Bana- aşırı gelmiş olması. Bunun haricinde dediğim gibi, çok eğlenceli bir okuma süreci geçirtti kitap bana. İlerleyen günlerde, ilk iki kitap, Böğürtlen Yayınları tarafından tekrar basılacak. Yazarın yeni kitaplarını beklediğimi de belirteyim, sanırım Elif'i de okuyacağız :) Çiklit sevenler için, tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)


Kitabın Yazarı: Sinem Akça
Yayınevi: Böğürtlen Yayınları
Sayfa Sayısı: 446
Basım Yılı: 2015
Kitaba puanım 4/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...