6 Eylül 2015

DKOE- TUTKU OYUNLARI- YORUMKitap Tanıtımı:

Aşk, günahlarla yoğrulmuş bir oyunu bozabilir mi?

Claire Nichols, kusursuz hayatların, büyülü masalların ardında en kötü kâbusların yaşanabileceğinden habersizdi. Ta ki onunla tanışana kadar; Anthony Rawlings. Zorba, acımasız, gözü kara. Fakat aynı zamanda zengin, kibar, güçlü ve nefesleri kesecek kadar yakışıklı.

Parıltılı yaşamların gürültüsünden uzak, sıradan bir barmen olan Claire, onun tatlı tuzağına düştüğünde ise artık her şey için çok geçti. Nefretin bile çekici geldiği bu dünyada, tutku ve şehvet dolu bir oyunun en önemli parçasıydı artık.

Bu oyunun sınırları yok ama kuralları var. Hayatta kalmaksa ancak kurallarla mümkün. "Kimse onun kurallarının sonuçlarından kaçamaz."


Kitap Yorumu:

Deniz Kızları İle Okuma Etkinlikleri olarak, bu sefer Arkadya Bitter etiketi ile çıkan Tutku Oyunları- Consequences kitabını ağırlıyoruz. Tutku Oyunları, serinin ilk kitabı. Öncelikle yazarın notunu paylaşıyoruz sizlerle, bu uyarı kapsamında, kitapta geçen içeriğin, ÖZENDİRİCİ OLMADIĞINI bir kez daha bildirmiş olalım.Ailesini üniversite okurken bir kazada kaybeden 26 yaşındaki meteoroloji uzmanı Claire Nichols, mezun olduktan sonra bir televizyon kanalında meteoroloji programı sunmaya başlar. Fakat kanalın el değiştirmesi ile işsiz kalır. Öğrenim kredisi, kredi kartları, borçlar dağ gibi birikir ve Claire, kendini Red Wings barda barmaid olarak bulur.


Bir gün bara bir grup müşteri, bir kutlama yapmak için gelir. Claire, gruptan bir kişinin oldukça ilgisini çeker. Bu kişi, Anthony Rawlings'ten başkası değildir. Ve ikili için artık yepyeni bir hayat başlayacaktır.


Anthony, Claire'e kur yaparak iş çıkışı kendisiyle oturmasını ister. Laf lafı açar, içkiler yuvarlanır ve Claire, bir peçeteye imza atar. Fakat, gecenin sonunda-Claire'in haberi olmasa da- peçetenin bir kenarına Anthony de imza ve tarih atar, peçete artık bir anlaşmadır. Bir kaç gün sonra, Claire gözünü tanımadığı bir evde, vücudu yaralarla dolu bir şekilde açar. Claire buraya nasıl geldi, neler yaşadı, kim getirdi hepsi bir açmazdır kendisi için. Olaylar gelişmeye başladıkça, taşlar yerine oturacak ve ikili için çok farklı bir gelecek oluşacaktır.


Öncelikle, kitabın fiziksel, ruhsal şiddet içerdiğini, rıza dışı ilişki barındırdığını tekrar belirtip yorumuma geçiyorum.


Kitap bir erotik roman değil arkadaşlar. Bu önyargı ile okumayın. Aynı zamanda tasvir azlığı zaten yazar tarafından vurgulanmış. Şiddet yoğun bir kitap, fakat her sayfada şiddet var demek değil bu. Genel anlamda baktığımızda, Tony'nin Claire üzerindeki şiddeti psikolojik.


Kahramanları irdelediğimizde, Claire ve Tony her ikisi de ciddi boyutlarda sorunlu karakterler. Kitap sonunda Tony'nin sebebini amacını zaten çözüyoruz, fakat Claire, elinde kaçıp gitme şansı varken kalmayı tercih etti. Ki bunu tek başına Stockholm Sendromu'na bağlamak yanlış. Gerçi Claire gitme yönünde tercihini kullansaydı, Tony'nin onu bırakıp bırakmayacağına dair bir muamma da aklımızın bir köşesinde. Bu tercih sunma olayını blöf olarak görebiliriz. Ama Claire her seferinde göle gidip eve dönmek yerine kaçma şansını da deneyebilirdi.


Kitapta her karakterin ayrı bir gizemi var. Evin yardımcısı Catherine'den sağlam bir hikaye bekliyorum şahsen. Çünkü hikayenin fazlasıyla içindeydi.


Tekrar çiftimize dönersek, Tony asla anlaşılabilecek bir karakter değil. Çift kişilikli denebilir kendisi için. Bir gün çok merhametli, iyi kalpli, sevgi dolu biriyken, ertesi gün içinden bir canavar çıkabiliyor. Ki Claire, bunu defalarca gördüğü halde bile bile lades demiş biri. Claire ise okurken kendisine gerçekten nasıl yaptığına anlam veremeyeceğiniz davranışlar içerisinde biri.


Her aldanışın sonunda gerçeği mutlaka görürüz, zaman alsa da. Claire için de bu evre söz konusu. Ben ne yapıyorum ya dediğinde, Claire için hayat yeni sürprizlerini bir bir sunmaya başlar.


Kitabın son 40-50 sayfasında, adeta bir düğüm çözülme süreci var. Okurken merak ettiklerimiz cevabını buluyor. Ama gerçekten ilmek ilmek örülmüş bir süreç bu.


Okurken, fazlasıyla her iki karaktere sinir olsam da, kitabı bırakamadım elimden. Cevaplanması gereken o kadar çok soru varken zaten elinizde olmadan kitap su gibi okutuyor kendini. Tony, okuduğum en gıcık erkek karakterler listesine adını altın harflerle kazıdı.


Arkadya Yayınları'ndan okuduğum her kitap için dediğim gibi, yine redaktesi, çevirisi beni memnun etti. İşlerine bu kadar özenli yaklaştıkları için tüm ekibe teşekkürler. Kapak konusu için yayınevi her seride farklı bir renk temasını uygulayacakmış, facebook sayfalarından edindiğimiz bilgilere göre. Fakat bu kitapta orijinal kapak kullanılabilirmiş sanki :) Yorumumu devam kitaplarını merakla beklediğimi belirterek tamamlıyorum. Keyifli okumalar dilerim :)

Kitabın Yazarı: Aleatha Romig
Çevirmen: Gizem Yeşildal
Yayınevi: Arkadya Bitter Yayınları
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 648


Kitaba puanım 4/5


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...