20 Kasım 2015

Kor Adası- Kimberley Freeman- Yorum
Kitap Tanıtımı:

Göz ardı ettiğiniz gerçekler er ya da geç çıkar karşınıza tamamlanmak için. Yüzleşin ki ruhunuz arınsın.

1891 yılının İngiltere'sinde Tilly Kirkland, rüya gibi bir evlilik yaptığını düşünürken kendini bir kâbusun tam ortasında bulur. Yaşadığı talihsizlikler onu Avustralya'ya, Kor Adası'nda bir malikâneye getirir. Burada bir yerel cezaevi müdürünün kızına mürebbiyelik yapacaktır. Aslında her günbatımında adeta bir kora dönüşen bu adaya hayatının cezasını çekmek için geldiğini anlayacaktır…

2012 yılında ünlü yazar Nina Jones, kafasını toparlamak ve yazmakta sıkıntı çektiği yeni hikâyesine odaklanmak için Avustralya'ya büyük büyükannesinden kalma malikâneye gelir. Ancak Starwater Malikânesi'nin duvarları, onun yıllardır sakladığı büyük sırrının kanıtlarıyla doludur. Keşfettiği her kanıt ise Nina'nın büyük bir gizemi çözmesini sağlayacaktır.

Üçüncü kitabıyla hayranlarının kalbine bir kez daha kazınacak olan Kimberley Freeman'ın romanı Kor Adası, yarım kalan gerçeklerin sonsuza kadar saklı kalamayacağını ve ne olursa olsun kalbimizin sesine kulak vermemiz gerektiğini anlatıyor.

"Geçmişle günümüz hikâyesini kusursuzca birleştiren bir roman. Aşk, tarih ve adeta gotik gizemi barındıran bu hikâye okuyucuların hoşuna gidecek."
-Booklist-


Kitap Yorumu:

Uzun bir aradan sonra merhaba :) Geçtiğimiz günlerde bir çok kitap okudum,bunlardan bir tanesi de Kor Adası. Kimberley Freeman, ülkemizde 3 kitabı basılmış bir yazar. Genel olarak, aile, aşk, dram temalarını işleyen yazar, Sarah Jio sevenler için tarafımca tavsiye edilir.

Kitabın genel olarak konusundan bahsetmek gerekirse; 1800 lerin sonlarında, karakterimiz Tilly'nin düğünü ile başlıyoruz okuma yolculuğumuza. Büyükbabası ile yaşayan Tilly, eğitimli bir genç kadın. Büyükbabası ile arasında büyük bir yakınlık var, çünkü babası gibi görmüş Tilly kendisini. Büyükbaba ölmeden Tilly'nin evlenmesini, mutlu olmasını görmek istediği için, Tilly, Jasper ile evleniyor. Fakat, büyükbabası ölüm döşeğinde olduğu için, Jasper evine dönüp, Tilly'nin gelmesini bekliyor. Bu demek oluyor ki, Tilly'nin kocasıyla yaşayacağı eve gitmesi için, büyükbabasının ölmesi gerekiyor. Büyükbabanın vefatı ile tüm mal varlığı, Tilly'nin gıcık kuzeni ve karısına kalıyor. Tilly'e düşen ise, aşkla evlendiği kocasının yanına gitmek. Fakat, her şey her zaman göründüğü gibi değildir. Tilly için, azap günlerinden başka bir şey olmayacaktır kocasının yanına gidişi.

Günümüz kısmındaysa, Nina var. Nina, bestseller polisiye kitaplar çıkarmış bir yazar. Son romanı üzerinde çalışıyor fakat bir türlü başaramıyor ve kendini Kor Adası'nda buluyor.

Peki Tilly Kirkland ile Nina Jones'u aynı adaya sürükleyen şey ne? Bu ikili arasında nasıl bir bağ olabilir, ya da ikili arasındaki ortak tanınan kişi kim?

Spoiler vermemeye çalışarak ancak bu kadar anlatabilirdim sanırım :) Geçmiş ve günümüz şeklinde ilerleyen kitapları sevenler bilir, iki hikaye bir noktada buluşur. Ben bu tarz kitaplarda büyük bir çoğunlukla, geçmiş kısmını seviyorum. Bu kitapta da öyle oldu açıkçası :) Nina ve yazarlık bunalımından ziyade, Tilly'nin mücadeleleri, acıları, kaçışları; Starling'in kızı ile olan ilişkileri, Elenor'un yazma tutkusu, bahçede çalışan mahkumun ardındaki giz derken gördüğünüz gibi Nina'dan daha çok sevmişim bu kitabın geçmiş kısmını da :)

Klasik Arkadya çizgisinde bir kitap. Kaliteli baskı, iyi editoryal aşama, renkli püskül, konuyla alakalı kapak görseli ve kitabın adını direkt çevirmesi ile Arkadya bu kitapta da benden takdir topladı.

Kitaptan 1 puan kırma sebebim, Tilly'e gerçekten kızmış olmam. Gerçekten. Hem evliliğinde, hem Kor Adası'nda yaptığı saflıklar beni okurken kızdırsa da, Nina'nın bunalımlarını okumak beni biraz daraltsa da, kitabın genelini çok sevdim.

Başta da dediğim gibi çift zamanlı kitap sevenlere daha önce hiç okumadılarsa, Kimberley Freeman kitaplarını tavsiye edebilirim :) Keyifli okumalar :)
Kitabın Yazarı: Kimberley Freeman
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Sayfa Sayısı: 480
Basım Yılı: 2015


Kitaba puanım 4/5Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...