22 Ağustos 2016

Zümrüt Şelaleleri- Kimberley Freeman- Kitap YorumuKitap Tanıtımı:


Gözyaşlarınıza eşlik edecek biri varsa yanınızda, kalbinizdeki boşluk sizi ne kadar ıssızlaştırabilir? 

Violet Armstrong 1926 yılında Zümrüt Kaplıca Oteli'nde çalışmaya başladığında aklındaki tek şey, artık çalışacak durumda olmayan annesine bakmaktır. Ancak ötekileştirilenlerin dünyasında yer alsa da kalbine yenik düşerek ünlü Honeychurch-Black Ailesi'nin vârisine âşık olur. Bir gece kuvvetli bir kar fırtınasının gelmesiyle o tutku dolu aşkı da kara gömülür. Ta ki karlar eriyip o gecenin sırrı ortaya çıkana kadar…

Seksen sene sonra Lauren Beck, erkek kardeşinin vefatından sonra annesinin baskıcı tavırlarından sıyrılarak, kendi ayakları üstünde durmaya karar verir. Görkemli Zümrüt Kaplıca Oteli'nin karşısındaki kafede çalışan Lauren, eski otelin restorasyonuyla ilgilenen bir mimarla tanışır. Arkadaşlıkları devam ederken, Lauren 1926 yılında yaşanmış doludizgin bir aşkın mektuplarını keşfeder. Ancak keşfi bununla da sınırlı değildir… Unutulmuş bir trajedinin peşine düşen Lauren, yüzleşeceği gerçekle kendi hayatını da değiştirecek riski göze alabilecek midir?

Büyükannesinin hayatındaki unsurlardan esinlenen Kimberley Freeman, Zümrüt Şelaleleri'nde gizemi, kalp kırıklığını ve farklı hayatlardaki aşkı anlatıyor. Ötekileştirilenlerin dünyasında siz de kendinizden bir parça bulacaksınız… 

"Kitapta her dönemin kendi değer yargıları en iyi şekilde işlenirken, kış mevsimindeki Blue Mountains tasviri olağanüstü… Karakterler sizi alıp götürürken romanın nasıl bittiğini anlayamayacaksınız."
-Historical Novels Review-


Kitap Yorumu:

Epeyce uzun bir aranın ardından merhaba :) Kişisel yoğunluklar vs. derken blogu malesef boşlamak zorunda kaldım. Hatta bu sene istediğim gibi kitap okuyamadım bile, olsun sağlık olsun, her şey mutlaka rayına oturur.( Böyle ummak istiyorum diyelim :)  )

Bloga dönüşümü, sevdiğim bir yazar ve yayınevi ile yapmak istedim. Bu kitap, Kimberley Freeman- Zümrüt Şelaleleri oldu. Kitabı geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 1.5 günde bitirmiştim. Önce konusundan biraz bahsedeyim, daha sonra beğenip beğenmediğimi paylaşayım :)

Kitap, çift zamanlı ilerliyor. 2014 ve 1926 yıllarında iki kadının yaşamını okuyoruz. 1926 yılında geçen hikayemizin kahramanı Violet Armstrong; bir ailenin yanında dikiş nakış işlerinde çalışan fakir annesine destek olmak amacıyla, Zümrüt Kaplıca Oteli'nde garsonluk yapmaya başlar. Fakat oteldeki işi belirli bir süreliktir. Otel müşterilerinden Samuel Honeychurch- Black'e aşık olmaktan kendini alamaz. Bu aşk için bir çok engel vardır önlerinde. Çiftin aşkı, pek çok kez sınanacaktır.

2014 yılındaki hikayemizde ise,amansız bir hastalık neticesinde abisini kaybeden Lauren Beck, hayatını yoluna koymak üzere, abisinin de zamanında gidip çok sevdiği Zümrüt Şelaleleri'ne gider. Burada bir kafede garsonluk yapmaya başlar. Kafeye gelen bir mimarla tanışır, bu mimar Zümrüt Kaplıca Oteli'ni restore etmeye gelen mimarlardan birisidir. 

Lauren, otelde etrafı incelerken, eski bir gramofonun içinde, çok eski zamanlardan kalma tutkulu aşk mektupları bulur. Mektuplar, SHB imzalıdır. Lauren, mektupların gizemini çözmeye çalıştıkça, biz okurlar da hem Violet'i hem Lauren'i yakından tanımaya başlıyoruz.


Öncelikle şunu belirtmeliyim, Kimberley Freeman, duygu yansıtma konusunda oldukça başarılı bir yazar. Gizem yaratma konusunda da aynı şekilde :) Çift zamanlı kaleme alınan kitapları okumayı seviyorum, bu bir gerçek. Bu tarzın en iyilerinden biri Kimberley. Eğer yazarı hiç okumadıysanız, bence herhangi bir kitabıyla başlayabilirsiniz.

Kitaba gelecek olursak, kitabı beğendim.Oldukça da akıcı bir dille kaleme alınmış. 
Karakterlerin her birinin apayrı hikayelerini okumak çok güzeldi. Lauren, aslında epey çile çekmiş bir karakter. Violet, başına buyruk. Samuel kendi halinde, Flora, erkek kardeşinin çaresizliğini paylaşan, sevmediği biriyle evlenmek üzere olan bir kadın. Ve elbette Clive... Gerçek bir aşk, sadakat örneği bu adam. 

Kitabın kapağı, tüm çalışmalarına hayran olduğum İlknur Muştu'dan. Çeviri Duygu Parsadan'ın eseri. Her zamanki Arkadya özeni ile kaliteli bir kitap olmuş Zümrüt Şelaleleri. Okuyacaklara  keyifli okumalar diliyorum :)Kitabın Yazarı: Kimberley Freeman
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Sayfa Sayısı: 472
Basım Yılı: 2016Kitaba puanım 4/5Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...