30 Haziran 2017

Elya Şeytanı- Hasibe- Karakter Tanıtımı


Merhaba :) Sıra geldi sizlere kitaptan bazı karakterleri tanıtmaya :) Aslında kitapta karakter çok, biz de temsilen 4 karakter için sizlere tanıtım hazırladık. Sizler de kitabı okuduktan sonra belki fikirlerinizi bizlerle paylaşırsınız. Unutmadan, kitabımızı kazanma şansı elde etmek için, Geveze Kalemler Facebook ve Instagram hesaplarımızı ziyaret etmeyi unutmayın :)

Asi Ulu: Ana karakterimiz Asi. 24 yaşında, delidolu bir kız. Edremit'in en zengin ailelerinden Ulu ailesinin kızı. Aslında edebiyat sevdalısı. Ama otoriter dedesi Musa Ulu'nun diretmesi ile kendini Ziraat Mühendisliği bölümünde bulmuş Asi. Adı gibi Asi bir kız. Asi'nin asiliği ne yazıkki despot dedesine sökmüyor. Kalabalık ailesi ile Ulu Konağı'nda yaşayıp giderken, sırılsıklam aşık oluyor Asi... 
Doktor Koray: Sakin, efendi, kendi halinde, prensiplerine bağlı bir Dahiliye doktoru. Astım hastası. Babası, Ulu Musa'nın yanında çalışmış, bu nedenle Musa'ya gönül borcu var. Asi'nin çekimine karşı koymak istese de, bu o kadar da kolay olmayacaktır...
Ege Ulu: Asi'nin kuzeni. Evin fettan gelini Neriman'ın oğlu. Özel üniversitede hukuk okuyor. Ukala, sorumsuz, son derece çapkın bir birey. Evin tek erkek torunu olduğu için son derece özgüvenli ve yüksek egolu biri.


Reyhan: Asi'nin ilkokuldan liseye birlikte okuduğu çok samimi arkadaşı. Asi, üniversite okumaya gidince aralarına mesafeler girse de, Asi'nin Edremit'e dönüşüyle yeniden kaldıkları yerden devam ediyorlar dostluklarına. Reyhan'ın kendi adıyla açtığı bir eczanesi var. Delidolu, sevimli, sevgi dolu bir karakter. 

29 Haziran 2017

Elya Şeytanı- Hasibe- Kitap Yorumu
Güzel bir yaz gününden merhaba :) Tam bu havalarda keyifle okuyacağınız bir kitap ile geldim bugün, karşınızdaaaa Elya Şeytanı :)
Kitap Tanıtımı:

Ben Asi… Kent Soylu lakaplı Ulu Musa’nın torunuyum. Edremit’te evrime ve medeniyete kafa tutmuş, Orta Çağ’dan kalma fikirlerin hüküm sürdüğü bir ailenin ferdiyim. Diktatör dedem, eksik zekâlı kuzenim, egomanyak yengem, yerine göre Alzheimer hastası veya seksi Madonna’ya dönüşebilme kabiliyetine sahip babaannemle beyaz konağımızda, sefil bir yaşam sürüyoruz. Eczacı kızılımla, azılı bir Esra Erol hayranı annesini de unutmamak lazım. Yoksa gönül koyarlar bana…

Bu birbirinden değişik aile efradıyla geçirdiğim her gün, belgesel konusu mahiyetinde. Güzide memleketimin tüm coğrafi bölgelerine yetecek ve artacak kadar arızalı insan tanıyorken, mevcut galerime çekicilikte sınır tanımayan, yakışıklı bir doktorun eklenmesiyle şimdi durumlar daha da komplike…


Kitap Yorumu:

Öncelikle belirtmem gerekir ki, kitaba biraz önyargı ile başladım. Konusunu ve yazarını önceden bilmediğim için bir önyargıydı bu ama kitabın ilk sayfalarını okumamla birlikte önyargım yok oldu. Kitap beni oldukça eğlendirdi. Sizlere önce biraz konudan bahsedip, sonra yorumuma geçmek istiyorum.

Asi Ulu, Edremit'in en zengin ailelerinden birinin kızı. Aslında edebiyata gönül vermiş bir kız, ama dedesi Musa yüzünden Ziraat Mühendisi olmak zorunda kalmış. Hikayemiz, Asi'nin mezun olup memleketine dönmesi ile başlıyor.

Çocukluk arkadaşı Reyhan'ın eczanesine yolu düşen Asi, o gün sırılsıklam aşık olacağını tahmin edemezdi. Ta ki Reyhan'ın eczanesinin kapısından giren gönüllerin prensi Doktor Koray'ı görene kadar. Koray'ı görünce Asi'nin dünyası tepetaklak olur. İnatçı ve otoriter dedesi Musa yüzünden başta kuzeni Ege ve kendisi olmak üzere pek çok insanın hayatı arap saçına döner.

Elya Şeytanı, akıcı dili ile hemen bitirebileceğiniz bir kitap. Elinize aldığınızda zaten bir sonraki bölümü merak edip okumaya devam edeceksiniz. Kitap öyle renkli karakterler barındırıyor ki; dediğim dedik bir dede, Alzheimer ama deli dolu bir babaanne, haset bir yenge, çapkınlar prensi bir kuzen, çocukluk arkadaşı güzeller güzeli Reyhan, dünyanın en yakışıklı doktoru Koray (Asi'nin dünyasının en yakışıklısı :D ) ve Asi'nin annesi,babası,amcası pek çok karakter  var kitapta. Bu karakterler arasında en sevdiğim Koray oldu. Dedeyi ise sevemedim. Ege ve Asi'nin başına çorap örmekten bıkmadı kendisi. 

Akıcı ve esprili dili ile romantik komedi severlerin beğenerek okuyacağı bir kitap olmuş Elya Şeytanı. Yazarın yolu açık olsun, yeni kitaplarını bekliyorum. Okuyacaklara keyifli okumalar diliyorum :)Kitabın Yazarı: Hasibe
Yayınevi: Ephesus Yayınları
Sayfa Sayısı: 427
Basım Yılı: 2017

Kitaba puanım 5/5


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...